Ford, Microsoft HoloLens teknolojisinin kullanım alanlarını genişleterek gelecek modellerin geliştirilmesini hızlandırmayı hedefliyor.

Şirket, geçtiğimiz yıldan bu yana Dearborn’daki tasarım stüdyosunda karma gerçeklik kablosuz kulaklığı kullanıyor ve alınan sonuçlar son derece olumlu. Şirket, kulaklık seti sayesinde tasarımcıların “sunulan sanal tasarım öğelerini fiziksel bir parçaymış gibi” görmelerini sağladığını belirtiyor.

Bu sayede, tasarım ekibinin tasarımların sürücüler üzerindeki etkisini çabucak ve kolayca değerlendirmesini sağlanıyor. Örnek vermek gerekirse, daha önceden araçlarda bulunan yan aynaların estetiği ve sürücünün görüşüne olan etkisi haftalar süren testler sonucunda ortaya çıktığı söylenirken yeni teknoloji ile bu durumun sadece dakikalar aldığı vurgulandı.

HoloLens sadece yan aynaların nasıl tasarlanması konusunda tasarımcılara yardım etmiyor elbette, aynı zamanda birçok farklı ön ızgara tasarımının saatler içinde ortaya çıkması gibi birçok parçanın üretimi konusunda süreci hızlandırıyor. Kulaklık ayrıca, kil modelin oluşturulması için aylarca beklemek yerine tasarlanan bir aracı sanal olarak göstermek için de kullanılabiliyor.

Ford Araç Bileşenleri ve Sistemleri Başkan Yardımcısı Jim Holland HaloLens hakkında , ”Eski ile yeniyi, zamandan tasarruf sağlayacak ve tasarımcıların daha şık, akıllı araçları hayal etmeleri için çabucak denemelerine ve tekrar etmelerine imkan tanıyacak şekilde birleştirebilmemiz şaşırtıcı.” ifadelerini kullandı.

Ford, HoloLens teknolojisini diğer tasarım stüdyolarına sunmaya başlamayı planlıyor ayrıca şirket, HoloLens teknolojisinin yararlı olabileceği diğer alanları da araştırıyor.