Ford, geçtiğimiz günlerde Microsoft ürünü HoloLens’i kullanmaya başladığını açıklamıştı. Görünüşe bakılırsa teknolojik gelişmelerden nasibini alacak tek ekip tasarımcılar olarak kalmayacak.

Şirket, pilot bir program dahilinde EksoVest adında bir ürün deniyor. Üretim hattı çalışanları çalıştıkları süre boyunca üst vücutlarına bir dış iskelet teknolojisi giyiyor. İş yerinde gerçekleşebilecek sakatlıkları ve zaman kayıplarını azaltmak için tasarlanan EksoVest, aynı zamanda işçilerin kollarını kafalarının üstüne kadar kaldırdığı işlemlerde destek sağlıyor.

EksoVest boyları 1.52 m ve 1.93 m arasında olan işçiler tarafından giyilebiliyor ve kıyafetin işçiye sağladığı destek kuvvet ayarlanabiliyor. Ford, yeleğin kol başına 6.8 kg’a kadar destek verdiğini ve nispeten hafif olması sayesinde rahatlıkla giyilebildiğini belirtti.

Üretim bandı çalışanı Paul Collins konu hakkında, “İşim gereği hep ellerim başımın üstünde bir vaziyette çalışıyorum ve genellikle eve boynum ve omzum ağrır vaziyette dönüyorum. Yeleği kullanmaya başladığımdan beri ağrılarım azaldı ve artık eve döndüğümde torunlarımla oynayabilecek enerjiyi kendimde bulabiliyorum.” dedi.

Yeleğin kullanımına geçilmesine sebebiyet veren etmenler kulağa biraz abartı gelebilir fakat Ford’a göre bazı işçiler kollarını günde 4,600, yılda ise 1 milyon defa kaldırıyor. Ki bu durum işçileri olumsuz yönde etkileyebilir. Amerikan otomotiv üreticisinin ABD’de bulunan iki fabrikasında bu yelekleri denemesinin önemli sebeplerinden biri de bu.