Otomotiv endüstrisi, Çinli bir şirketin Fiat Chrysler Grubu’nu satın alacağı yönünde çıkan haberler ile oldukça hareketli bir hafta geçirdi.

Oldukça tartışma yaratan bu haberin ardından gelen raporlarda potansiyel yatırımcıların Geely, Dongfeng, Great Wall ve Guanghzou şirketleri olabileceği belirtildi.  FCA’nın yeni sahibinin kim olacağı hakkında birçok farklı fikir ortaya atılırken en azından bir şirket FCA ile ilgilenmediğini açıklayarak kendini bu tartışmaların dışına itti.

Geely yöneticisi Gui Sengyue, bugün yaptığı açıklamada ‘’Şuanda böyle bir planımız yok.’’ ifadelerine yer verdi. Bu açıklamanın ardından FCA’yı satın almanın diğer markalar için iyi bir hamle olacağını söyleyen yöneticinin bu sözleri ise kafalarda soru işaretleri bıraktı.

İddiaların reddedilmesine rağmen Reuters’un bir kaynaktan aldığı habere göre Geely’nin FCA ile geçtiğimiz yıl görüştüğü yönünde ancak bu görüşmelerin hangi konu hakkında olduğu henüz netlik kazanmadı. Geely’nin o dönemlerde FCA ile ilgilendiği ancak şirketin şuanda tamamen Proton yatırımına odaklandığı belirtildi.

Geely’nin kompozisyonun dışında kalması tartışmaları diğer otomobil üreticileri üzerine yoğunlaştırdı. Gelen haberler, Great Wall ve Guanghzou’nun FCA’ya teklif götürme niyeti olduklarını ancak olası satışın ABD’de sert tepkilere yol açacağı yönünde.

Uzmanlar, FCA’nın yaklaşık 20 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor ancak bu antlaşmanın tamamen bir satın alma mı yoksa Jeep ve Ram gibi markaların dışarda kaldığı bir satış mı olacağı henüz netlik kazanmadı.