General Motors otonom araçlarını kalabalık sokaklarda test ediyor ve bu çalışmalarının, teknolojilerinin gelişiminde büyük paya sahip olduğunu söylüyorlar.

GM’nin Cruise Automation departmanı, geçtiğimiz ay San Fransisco’da elektrikli Chevrolet Bolt prototiplerini test etti. Otonom sürüş bölümünün başı Kyle Vogt’a göre, bu testler teknolojilerinin hızlı gelişimine olanak sağladı.

Vogt, “Araçları şehirde ve banliyöde test etmek birbirinden çok farklı. Karşılaştırma bile yapılamaz.” dedi.Otonom Chevrolet Bolt prototipleri, San Fransisco’nun kalabalığı dolayısıyla çok fazla yol ortasına park edilmiş araçla karşılaştı. Banliyöde karşılaşabileceklerinden 24.3 kat daha fazla yol ortasına bırakılmış arabanın yanından geçtiler. Cruise Automation, henüz trafik testlerini Waymo kadar sık yapmadı. Fakat Vogt, Google’ın çoğu testini şehir dışı bölgelerde gerçekleştirdiğini söyledi.

General Motors’un bir sonraki adımı, sürücüye ihtiyacı olmayıp kendi kendine gidebilen araçların testlerine başlamak olacak.

GM başkanı Mary Barra, yakın zamanlarda “Tetikte bir insan beklemeden kendi kendini süren araçlar konusunda önderlik ediyoruz. Aynı şekilde önümüzdeki aylarda da otonom teknolojisi adına büyük adımlar atacağız.” dedi.