Yaklaşık 1 ay süren görüşmelerin ardından Formula 1 yönetimi ‘Grid kızlarının’ artık organizasyonda yer almayacağını duyurdu. Uzun süredir devam eden bu gelenek, 25 Mart tarihinde Avustralya GP’si ile başlayacak olan 2018 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası ile son bulacak.

Kadınları nesneleştiren eski bir gelenek olarak görülen bu uygulama son zamanlarda oldukça fazla tartışılmaya başlanmıştı. Bu düşünceyi paylaşan Formula 1 Ticari Operasyonların Genel Müdürü Sean Bratches konu hakkında, “Geçtiğimiz yıl boyunca vizyonumuzla uyumlu olacak şekilde bu büyük sporun güncellenmesi gereken alanlarına göz attık.” açıklamasında bulundu.

Grid kızlarının uzun zamandır Formula 1’in temellerinden birini oluşturduğunu söyleyen Bratches, ancak ”bu özelliğin marka değerlerimizle uyuşmadığını ve günümüzün toplumsal normlarıyla açıkça karşı karşıya geldiğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı. Yönetici, Formula 1, grid kızlarının hayranlar veya organizasyon için “uygun ya da alakalı” olduğuna inanmadığını söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

Bazı hayranlar bu karara tamamen karşı çıkarken, takımların ve sürücülerin yarışa hazırlandıkları sürelerde grid kızlarının Grand Prix’in cazibesine ve gösterisine katkıda bulunduklarının altı çizilirken aynı zamanda organizasyonun ortaklarının ülkelerinin ve ürünlerinin sergilenmesinin de sekteye uğrayacağı iddia edildi. Uzun zamandır tartışmalara konu olan ‘Grid kızları’ uygulamasının kaldırılması bir diğer kesim tarafından ise oldukça olumlu karşılandı.

Tüm bu tartışmalar arasında ‘Grid kızları’ tarihe karışırken uygulamanın kaldırılması Grand Prix haftasonları sırasında gerçekleşen diğer motor sporları içinde geçerli olacak.