404 bg gücünde “standart” bir Fiat 500… Daha ne isteyebilirdiniz ki?

Karşınızda Pogea Racing Abarth 500. Yaratıcısına göre o “tamamen karbon kıyafetler giymiş geniş gövdeli bir atlet”.  Sanırım bu cümle araçla ilgili birçok ipucu vermiştir.

Çamurluklarında neredeyse iki santimlik bir genişleme söz konusu. Ve tabi ki de daha geniş Michelin Super Sport lastikler. Ancak 404 bg ve 444nm torku düşündüğünüzde öndeki iki lastiği düzenli olarak değiştirmeniz gerekebilir.Abarth-500-by-Pogea-Racing-7Evet, bütün bu güce rağmen Pogea bu aracı önden çekiş olarak tutmuş, herhangi bir değişiklik yapmamış. Yağmurlu havada ilginç bir deneyim yaşatabilir. Kuru havada ise, Pogea’nın ifadesine göre, 0-100 hızlanmasını 4,7 saniyede tamamlıyor. Çok da beklenmedik bir netice değil sanırım.

Peki, bütün bu gücün kaynağı ne? Motoru tamamen değiştirilip yerine iki adet Ducati 1299 motoru mu konuldu? Hayır, motor Abarth 500’lerde bulunan “standart” 1,4 litre turbo.Abarth-500-by-Pogea-Racing-17Standart motor dedik ama “stock” demedik motora nihayetinde. Motora çok düzgün bazı dokunuşlar yapılmış. Yeni forged pistonlar, daha büyük egzoz valfleri, geliştirilmiş silindir kapağı, yeni turbo, güçlendirilmiş motor bloğu, yeni yağ karteri, su ve yağ için yeni bir soğutucu sistemi, yeni krank mili, yeni hava filtresi, yeni enjektörler, yeni egzoz ve sayamadığımız bir kaç şey daha. Standart 1,4 litre turbo öyle mi?

Şanzıman ve süspansiyon da aynı şekilde “standart”. Ekstra şanzıman soğutucu, short shifter, KW ayarlanabilir süspansiyon ve 6 pistonlu fren standart Fiat’ımızın bazı güncellenmiş parçaları.Abarth-500-by-Pogea-Racing-21Eğer Pogea 500’ün bir arabadan çok “aftermarket” parçaları içeren bir listeyi temsil ettiğini düşünüyorsanız, çekinmeyin buyurun. Çünkü büyük ölçüde haklısınız. Pogea’ya göre 4 yıllık bu projede el değmemiş bir vida bile yok.

Şuana kadar Pogea’nın atölyesinden sadece 5 adet “cep roketi” çıktı. Bedeli 50.000£. Pogea’dan aracın sadece motoruna modifiye yapmasını ve “bodykit” uygulamamasını da isteyebilirsiniz. Sizce hangisi daha çekici olur?Pogea-Racing-Ares-Abarth-500-02