“Bu bir kuş, bu bir uçak, bu bir Süpermen hayır bu Airbus’ın uçan arabası.”

Back to the FutureThe Fifth Element, Blade Runner ve daha fazlası. Bütün bu bilim kurgu filmlerinin ortak noktalarını oluşturan “uçan araba” fikri, Airbus ile gerçekleşecek gibi görünüyor. Airbus uçabilen aracının ortak kullanıma uygun, otonom ve en önemlisi “gerçek” bir araç olmasını istiyor.

Airbus yöneticisi Tom Enders’in ifadelerine göre bu senenin sonunda ilk prototipi test etmeyi planladıklarını söyledi.

Almanya’da bir teknoloji konferansında ki açıklamalarında Tom Enders:” 100 yıl önce toplu taşıma yer altına yöneldi. Şu an ise yerin de üzerine çıkabilmek için elimizde teknolojik imkanlar var.” ifadelerini kullandı.

Bu hayali gerçekleştirmek için Airbus Grup’tan 3 takım alışılageldik jetlerden farklı türde hava yolculuğu hizmeti sunma projesini üstlendi.1405116383_gece_trafik(1)Özet olarak, sokak seviyesinde ki trafiğin üstesinden gelmek için hava sahasını kullanan projeler araştırıyor ve geliştiriyorlar ya da takımlardan birinin söylediği gibi: “uçuşun geleceğini tanımlama”. Bu biraz kasıntı misyon ifadelerinin yerine, siz telefonunuzdan rezervasyon yaparken kendi kendine şehirde uçan helikopter-araç gibi bir şeyler yapıyorlar kendileri diyebiliriz.

Ağızdan ağıza dolaşan iddialara göre, telefonunuzdan bir uygulama ile koltuk ayırabileceğiniz bir çeşit “uçan otobüs”ü de içeriyor bu proje. Kulağa, şehirde ki büyük geceden sonra sizi eve bırakacak bir şeymiş gibi geliyor.

Sonuç olarak, projeler kulağa güzel ve kullanışlı geliyor. Ancak henüz otonom sürüş yapan arabaların bile kanunda ki yerini belirleyememişken, bunların uçan modellerini görmek eminim ki kısa ve orta vadede gerçekleşmeyecektir. Firmaların elini kolunu bağlayan şeyler teknoloji ve kaynak ile sınırlı değil. Ancak yine de konuşmak için erken , yıl sonunda ki prototipi bekleyelim. Umarız ki çağ atlatacak bir araç ile karşı karşıya kalırız.