Audi, Q ailesini büyütüyor. Üstelik Q4 çok özel bir crossover olabilir. 

Audi’nin, crossover segmentinde ki ürün gamı önümüzde ki bir kaç sene içinde daha da genişleyecek. Şirket, daha önceden duyurulmuş olan Q8 ve hakkında daha az şey bildiğimiz Q4 için üretim tarihi açıkladı. Şu an Q7’nin üretildiği yer olan Slovakya’da, önümüzde ki yıl Q8 üretimine de başlanacak. Q4’ün üretimine ise 2019’da başlanacak ve Q3’ün üretildiği yer olan Macaristan’da üretimi planlanıyor.

Audi, bize daha önce Q8 konseptini göstermişti. Ayrıca test edilen prototipini de görmüştük. Ancak Audi, Q4 hakkında şimdiye kadar pek bir şey söylemedi ve kamuflajlı halde bile göremedik daha. Audi’nin ifadesine göre Q4, coupe tarzı bir araba olacak ve Q3 ile Q5’in arasında konumlanacak. Bunu anlamak çok da zor değildi Audi.

                                                              Audi TT offroad konsepti
Yapılan tanıma göre Q4’ün, resimde görüldüğü gibi, bir kaç yıl önce ortaya çıkan Audi TT’nin offroad konsept arabasının üretim hali olacağını düşünüyoruz. Ancak TT offroad gibi 408 bg güce sahip olacağını düşünmeyin. En azından başlangıçta.

Bu crossover’ı bu aşamaya getirmek için çok zaman harcandı. Öncelikle 2015’de TT offroad’ın üretimi onaylandı. Geçtiğimiz sene ise Audi, Q4 markasını Fiat Chrysler’dan aldı. Büyük ihtimalle 2019’da üretime başlandığında, bu yeni SUV’a göz atmak için önümüzde biraz daha zaman olacak. Bir ihtimal ki, önümüzde ki yılın başlarında konsept ortaya çıkacak ve 2018’in sonlarına doğru üretim modelini göreceğiz. Q8’e dönecek olursak, üretim modelinin bu yılın sonunda ortaya çıkmasını bekliyoruz. Ya da önümüzde ki yılın başında.