Model 3, küçük bir Model S olacak ve herhangi bir gösterge ekranına sahip olmayacak. 

Model X’i de artık yollarda görmeye başlamamızın ardından bütün dikkatler Model 3’ün üzerine toplandı. Sahip olduğu teknoloji ve performansıyla ilgili kesin bilgiler hala elimizde yok açıkçası. Ancak neyse ki Elon Musk Twitter’ı seviyor.

Elon Musk, bir takipçisinin “Model 3 hız göstergesi ekranına sahip olacak mı?” sorusuna kısaca “Hayır” cevabını verdi. Peki ya headup display? Hmm, o da yok.

Peki geriye ne kalıyor? Ortada kocaman bir tablet ekran. Bütün hayati ve hayati olmayan bilgileri içeren ve bunları sıralayan büyük bir tablet.

Ayrıca Musk’un belirttiği bir diğer konu, Model 3, Tesla’nın bir sonraki nesli değil. Model 3, Model S’in ufaltılmış bir sürümü. Aynı Mercedes C ve S serisi gibi. Tabi hız ve devir göstergesi olmayanı…

Birçok insanın Model 3’ü Tesla’nın bir sonra ki nesili olarak düşündüğünü farkettim. Iphone 2 ve 3 gibi. Bu doğru değil” diyor Elon Musk. “Model 3, sadece Model S’e göre daha az menzile ve performansa sahip olan ayrıca  daha küçük ve fiyatı uygun olan bir versiyon. Model S daha üstün bir teknolojiye sahip.”

Evet, daha az menzil ve performans. Ama bu yavaş olacağı anlamına gelmiyor. “Tesla’da yavaş araba yapılmaz.” Model 3’ün 0-100 hızlanmasını 6 saniyenin altında tamamlayacağı vadediliyor. Ayrıca bir Ludicrous seçeneğine de sahip olacak. Bu seçeneğin Model 3’e  ne katacağını tam bilmesek de Model S’i 0’dan 100’e 2,8 saniyede çıkardığını biliyoruz. Evet, kesinlikle yavaş olmayacak.

Model 3 ile ilgili bildiğimiz bir diğer şey ise ilk gelen versiyonları arkadan itiş olacak. 4 çeker versiyonu daha sonra gelecek. Araç, 215 mil (346km) menzile sahip olacak. Ayrıca Model S ve Model X gibi gelişmiş bir otonom sürüş yazılımına sahip olacak.