6 kişilik bir arabayla kim 0’dan 100’e 4.4 saniyede çıkmaz istemez ki?

Dodge, piyasaya süreceği Demon’un özelliklerini açıklamadan önce, kaputunun altında 6,4 litre hacminde V8 motora sahip Durango’yu çıkardı.

Üstelik bu sadece 475 beygire, 637nm tork’a sahip V8 bir araç değil. Dodge bu aracın bir performans aracı olduğunu söylüyor. Bir diğer deyişle, Dodge SUV segmentine bir “Charger” armağan etti.6Klasik düşünce ile, 2,5 tonluk devasa bir SUV ile bir performans aracı yapamazsınız. Ancak Cayenne Turbo ve Range Rover SVR bu düşünceleri yerle bir etmişti.

Konuştuğumuz araç, Durango SRT, 3 sıra koltuklu bir SUV (veya temel olarak 4 çeker bir MPV de diyebiliriz) olmakla birlikte 400 metreyi 12,9 saniyede alıyor. Bu değerin gözünüzde canlanması için hemen karşılaştırma yapalım: Yeni Ford GT’nin bu işi 10,8 saniyede yaptığı söyleniyor. 2017 Porsche 911 ise Alfa Giulia QV ile birlikte 11,9 saniyede tamamlıyor.

Evet, belki tam anlamıyla bir performans aracı değil ancak Cayenne Turbo ve Range Rover SVR’a rahatlıkla ayak uydurabilecek bir araç. Üstelik bu araçlarla sizin dışınızda 5 kişi daha taşıyamazsınız, en azından yasal olarak. Bu, rekabette güzel bir üstünlük gibi görünüyor ya da Land Rover’a 7 koltuklu bir SVR yapması için bir neden…9Araca dışarıdan baktığınızda ise klasik Dodge çizgilerini görebiliyoruz. Ayrıca SRT yazısı da her zaman ki gibi tam olması gereken yerde. 4 çeker çekiş sistemi bulunan aracın gerektiğinde gücü %70’e kadar arka aksa aktarabilen bir aktif diferansiyel sistemi bulunduğunu da hatırlatalım. Ayrıca adaptif amortisörler ve sertleştirilmiş yaylar da  aracın öne çıkan özelliklerinden. Ön tarafta 380mm, arka tarafta ise 350mm’lik Brembo’lar ile eminiz ki aracın fren performansı da oldukça iyi olacaktır. Bu arada Durango SRT’nin iç kısmının oldukça fazla sayıda yolcu taşıyan bir “uzay mekiği” gibi olmadığından emin olabilirsiniz. Durango iç kısmında oldukça modern teknolojiler ve oyuncaklar taşıyor.10Kelimenin tam anlamıyla “karayı bağlasanız çeker” denilebilecek nitelikte bir araç olmuş kendileri. Durango’yu büyük ihtimalle ülkemizde göremeyeceğiz. Ülkemize gelse bile 6.4 litrelik motoru yüzünden ulaşılması oldukça güç olacaktır. Ekonomik olarak sıkıntınız olmasa da böylesine segmentleri birbirine karıştıran arabaları almak için sanırım kendinizce bir nedeniniz olmalı.