Yeraltına, içinde 200kmh hızla giden ve araba taşıyan kızaklar olan devasa tüneller yapmak? Bu Elon Musk için bile iddialı…

Elon Musk’un projelerine yetişmek imkansızlaşıyor. Daha geçtiğimiz ay Tesla CEO’su trafik sorununa çözüm olabilecek bir konsept video yayınlamıştı: Araçların, bir kızağın üstünde A noktasından B noktasına taşınacağı devasa yer altı tünelleri. Şuan ise elimizde konsept bir videodan daha fazlası var: Son testler sırasında gerçek bir tünelde gerçek kameralarla çekilmiş bir video. Elon Musk, videoyu ani hızlanma ve hızlı gelip geçen ışıkların mide bulantısına veya nöbete neden olabileceği notuyla İnstagram’da paylaştı. Videoya bakarak Musk’un vaat ettiği 200kmh hıza ulaşılıp ulaşılamadığı belli olmuyor ancak tünelin ışıklarına bakarsak iş çıkışı saatinde muhteşem bir alternatif gibi görünüyor. Musk’un ifadesine göre Westwood ile Los Angeles Havaalanı arası (10 mil, 16km’den fazla) yeni tünel sistemi ile 5 dakika sürecek.

Fikir ve proje muhteşem ancak sanırım hepimizin aklında bazı sorular vardır. Testlerin yapımı devam ederken yeni bilgiler geldikçe sizlerle paylaşacağız. Projenin Türkiye’ye uygulanması hakkında ne düşünüyorsunuz?