Elektrikli araçların popülerliği giderek artıyor, bu akıma kapılan Ford da sıfır emisyonlu model gamını genişletmek için özel bir ekip kuruyor.

Automotive News ile bir röportajda; Ford, adını mucit Thomas Edison’dan alan “Edison Takımı” adı altında bir grup kurduklarını açıkladı. Anlatılana göre takım sadece elektrikli araçlar üzerinde yoğunlaşacak ve hibrit, şarj edilebilir hibrit üzerine yapılan çalışmalardan tamamen ayrı tutulacak.

Ford’un Otonom Araçlar ve Elektriklendirme bölümünün Başkan Yardımcısı Sherif Marakby, “Büyük bataryalı elektrikli araç  pazarlarında bir dönüm noktası görüyoruz.” dedi ve “Strateji planlaması oluşturmadan gelişmiş pazarlama uygulamalarına kadar çoğu kulvarda görev alabilecek çok fonksiyonlu bir ekibe sahip olmanın önemli olduğunu seziyoruz.” diye ekledi.

Şirket halihazırda yaklaşık 483 kilometre(300 mil) menzile sahip bir elektrikli crossover’ı piyasaya sürme planını açıklamıştı ancak Marakby buna ek olarak başka elektrikli araçların da ufukta göründüğünü doğruladı. Ufukta görünen araçların kaç adet olduğu veya ne zaman piyasaya sürülecekleri konusunda bir bilgi henüz yok ancak daha çok detay Ford’un CEO’su Jim Hackett tarafından düzenlenip yatırımcıların katılacağı son yenilikler ile ilgili toplantıda ortaya çıkabilir.

Marakby, yarınki toplantıda sonuç ne olursa olsun şirketin ortaklıklara açık olduğunu ancak Edison Takımı’nın asıl odak noktasının “Ford’daki bataryalı elektrikli araç seçeneklerini arttırmak olduğunu” belirtti.