AMG firması 1967 yılında hayatına sadece Mercedes yarış otomobilleri hazırlayan bir firma olarak başladı. 1971 yılında AMG tarafından hazırlanmış 300SEL 6.8 AMG 24 saatlik Spa yarışını kendi klasmanında birinci, genel klasmanda ikinci olarak tamamladı ve tüm dikkatleri üzerine çekti. İlerleyen yıllarda bu başarılar Mercedes tarafından resmi performans markası olarak seçilerek taçlandırıldı. 1993 yılında Mercedes-Benz ve AMG ortak yapımı ilk otomobil olan C36 AMG üretildi. İşte bizim bugün burada kullandığımız modellerden biri de tamamen AMG üretimi; AMG GTS.

Fakat buradaki bulunma sebebimiz sürüşten çok, bir lounge’ın tanıtımı. Evet, Mercedes-AMG Lounge 10 Mayıs 2016’da tüm Mercedes meraklılarına İntercity İstanbul Park’da kapılarını açtı. Burası AMG deneyimi yaşamak isteyen tüm sürücüler için kurulan (burada Pazartesi- cumartesi günleri arasında AMG modellerini yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz) bir deneyim merkezi. Test sürüşü günlerine bayiler aracılığı ile kayıt yaptırabiliyorsunuz. Biz ise İstanbul Park bünyesinde bulunan  eğitim merkezlerinde değişik Mercedes modellerini farklı disiplinlerde deneyimledik.

Test günü, pist üzerinde AMG GTS, C63 S coupe ve CLA45 AMG kullanarak başladı. CLA45, 2.0 litre turbo motorun ulaşmış olduğu en son noktalardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. 375 bg , 7 ileri çift kavrama şanzıman ve 4 çeker sistemi ile yol tutuşu oldukça iyi olan modelin potansiyeline ulaşmak için de oldukça terlemeniz gerekiyor. CLA45’in hemen ardından C63 S Coupe ile tura başladık. 4.0 V8 çift turbo 510 bg, 700 Nm tork. Bu güç verileri ile tüm pisti drift yaparak dönmek mümkün. Günün yıldızı tabii ki AMG GTS. Evet, diğer modellerde etkileyiciydi ama AMG GTS’i yazı ile anlatmak gerçekten zor. Tamamen AMG üretimi bir canavar. Mutlaka deneyimlenmesi gereken bir otomobil. Direksiyon netliği için telepatik diyebilirim, sanki gitmek istediğin yere bakınca otomobil kendi dönüyormuş gibi bir hissiyatı var. Direksiyona alışmak gerekiyor, başlarda fazla yumuşak geliyor ama üzerinde zaman geçirdikçe sizinle bir bütün olduğunu hissediyorsunuz. Hızlanması istemsiz gülümsemeye yol açıyor. Siz de Mercedes meraklısıyzsanız ve eğlenceli dakikalar geçirmek istiyorsanız mutlaka AMG Lounge’a uğrayın derim.