Seat’ın en çok satan modellerinden olan İbiza’nın 5. nesli gün yüzüne çıktı…

1984 yılından beri üretilen ve günümüzde de ülkemizde tutulan bir model olan İbiza yeni görünümüne kavuştu ve bize de burada onu size anlatmak düştü. Elimizde ki satır başlarını anlatarak başlayalım:

İlk olarak, bu versiyonun 3 kapılı versiyonu olmayacak. İkinci olarak, araç yerini aldığı versiyona göre bir tık büyümüş. Gövdesi 87mm genişlemiş, dingil aralığı ise 60mm uzamış durumda. Bunlara rağmen aracın yüksekliğinde ve ağırlığında neredeyse bir fark bulunmuyor. Bu veriler, içeride nefes alacak alanımızın arttığı anlamına geliyor. Yeni İbiza’nın bagaj hacmi ise 63 litrelik bir artışla 355 litreye ulaşmış durumda. new_seat_ibiza_005Tüm bu saydıklarımızı mümkün kılan şey yeni ‘MQB A0’ platformu. Şu an için bunu kullanan ilk araç yeni İbiza ancak yakın tarihte VW Polo’da ve Audi A1’de de göreceğiz. MQB dediğimiz platform VW Golf’ten Skoda Kodiaq’a, Audi TT’den Skoda Suberb’e kadar bütün araçların kullandığı bir platform. Bu teknoloji oldukça akıllı ve gayet iyi geliştirilmiş. Seat, performans, ekonomi ve yol tutuşta ki iyileştirmeler için ağırlığın azaltıldığını ve burulma sertliğinde %30’luk bir artış olduğunu iddia etti.

Yeni İbiza, çıkışının ardından iki motor türü ile satışa sunulacak. 1,6 litre dizel 95 hp ile satişa çıkarılacak. 1.0 litrelik 3 silindirli turbo benzinli ise 95hp ve 115hp’lik motor seçenekleri ile satışa sunulacak. 2017’nin ilerleyen zamanlarında ise 150 hp’lik 1.5 TSİ ile de tercih edebileceksiniz otomobili. 95hp ve altı 5 ileri vitesle, üstü ise 6 ileri  manuel vitesle satılacak. 7 ileri DSG’yi de unutmamakta fayda var .new_seat_ibiza_009Sonuç olarak, oldukça şık görünen bir araç var karşımızda. Dışarıdan bakınca Leon’a oldukça benzemiş ama yine de her türlü güzel bir araç. İçeri kısmına geçtiğimizde ise, işler biraz ilginçleşiyor. İçeride sizleri CarPlay ve Beats ses sisteminden adaptif hız sabitleyiciye, anahtarsız girişten ön bölge asistanına kadar birçok teknoloji karşılıyor. İçinde vakit geçirmek için güzel bir araba gibi görünüyor.new_seat_ibiza_003Seat, yeni İbizayı İngiltere’de Temmuz ayında yapacağı lansmandan önce Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarında gözler önüne çıkaracak.Henüz Cupra ile ilgili tek bir söz yok. Ancak emin olun ki Cenevre’de bir yetkili bulacağız ve Cupra ile ilgili çok şey öğreneceğiz. Şimdiden söyleyelim: 200hp’nin altı kurtarmaz…