Jeep’in eski tarzda ki 4X4’ü, yüksek teknolojili bir arabaya evrilebilir. 

Land Rover Defender’in satışa çıkarılmasınının ardından gözler Jeep Wrangler’a çevrilmişti. Ancak eski tarzıyla bu rekabette avantaj kazanması zor görünüyor Wrangler’in.

Cenevre Otomobil FuarındaHibrit bir Wrangler üzerinde çalışıyoruz” diyor Jeep marka müdürü Michael Manley bizlere.

“Açıkçası bir çok farklı hibrit yöntemi var. Bence, doğru uyumu sağlamanız gerekiyor. Sizin bir tepede mahsur kalmanıza müsaade etmeyeceğiz. Dolayısıyla tamamen elektrikli bir model bizim için bir seçenek değil. Hibrit teknolojisi, kontrollerimize göre markamızla gayet uyumlu çalışıyor. Ancak yine de önümüzde biraz zaman var.

Bu durum, dizelin sıkıştırma düzenlemeleri elinde acı çekmeye başlamasıyla ortaya çıktı. “Elektrifikasyon’un hayatımıza girmesi kaçınılmaz. Müşterilerinizin talep ettiği şeyleri yerine getirdiğinizden ve dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan düzenlemelere uyduğunuzdan emin olmak istersiniz. Dizelin yaşamaya devam ettiği ve geliştiği segmentler olacak. Ancak bu hibritleşme gibi evrensel bir çözüm olmayacak.”jeep-wrangler-04Yenilikler bununla da sınırlı değil. Jeep otonom sürüşe de sahip olacak. “Bu, şirketin gündeminde üst sıralarda” diye devam ediyor Manley. “Jeep için önemli olan şey, otonom sürüş seviyesinin sürücüye bağlı olması. Jeep sahiplerinin sadece küçük bir kısmı araçlarını off-road sürüşüne çıkarıyor. %20 gibi bir oran söyleniyor.”

“Ancak onlar bile oralara gidebilmek için öncelikle aracını normal yollarda sürüyorlar ve araçları onların günlük arabaları. Bu alanda rekabetçi olmamız gerekiyor ve bu da otonom sürüşün Jeep’lerde olması gerektiği anlamına geliyor.”

Yeni Wrangler, yakıt iyileştirmesinde, yol tutuşunda ve rafinelik konusunda ki geliştirmelerle birlikte önümüzde ki birkaç yıl içinde gelecek. Bunların yanında daha iyi bir off- road yeteneğini de unutmamak lazım. Ayrıca bir pick-up versiyonu da gelecek.

Çok fazla mı zorluk  çıkarmışlar? Yoksa gerçekten Wrangler’ın Defender karşısında durabilmek için böylesi bir evrim geçirmesi mi gerekli?