Son zamanlarda tartışmaya sebep olan düzenleme yeniden ele alındı.

Kaliforniya, yakında test sürüşünde olan otonom araçların ön koltuğunda bir sürücü olmadan gezmelerine izin verebilir. Ayrıca ücretsiz olduğu takdirde yolcu almaları da serbest olacak.

Motorlu taşıtlar departmanı, 2014 yılına dayanan otonom sürüş teknolojisi testlerine ilişkin düzenlemeyi yeniden ele alıyor. Şimdiye kadar bunu test eden 31 şirketten gerekli durumlarda müdahale etmesi için bir test sürücüsü istemişti. Bu şirketlerden biri de Uber’di. Uber’i diğer şirketlerden ayıran bir diğer husus ise aracına yolcu alıp bir yerlere götürüyordu. Ancak bu Aralık ayında durdurulmuştu. Bu durum Kaliforniya ve Uber arasında bir tartışmaya sebep olmuştu.Yeni kurallar, otonom araçlara yolcuların “ücretsiz” alınmasına izin verileceğini belirterek:

Yolcu, otonom teknoloji kullanıldığında araç üzerinde herhangi bir rolü olmayan kişiye denir. Yolcu aracı çağırabilir veya bir hedef girebilir ancak teknolojiyle ilgilenemez, aracı gözlemleyemez veya aracı kullanamaz. Üretici tarafından kendisinden herhangi bir ücret veya tazminat alınmadığı takdirde halktan herhangi bir kişi yolcu olarak aracı kullanabilir.”

Bu, 25 Nisan’a kadar halk tarafından yorumlanacak.