Aston’un en yeni üstü açılan V12’li arabası gözler önünde. Sesini siz tahmin edin…

Evet biliyorum, kış mevsiminin ortasındayız. Ancak bu durum Aston Martin’in yeni “üstü açılır” arabasını göstermesini engellemedi. İşte karşınızda Aston Vanquish S Volante. Evet, gerçekten çok güzel. Ayrıca evet, dışarıda kar da yağıyor.

Şimdi araba üzerine düşünmek gerekirse, temel olarak bu araba Vanquish S coupe’nin “tavansız” hali. Bu da demek oluyor ki kaputun altında 6 litre V12 bir motor, 595hp ve 630Nm tork’a yakın bir değer bizleri karşılayacak.

vh_349_ming_blue_a_v01_exterior_front_quarter

Aston henüz Volante’nin performans değerlerini açıklamadı. Ancak cabrio’nun ekstra ağırlığını da göz önüne alırsak coupe versiyonun 3,5 saniyelik 0-100 değerinden ve 201mph(323kmh)’lik en yüksek hızından biraz daha yavaş olacağını söyleyebiliriz. Yakıt ekonomisine de gelecek olursak, gelmeyelim hiç gerek de yok zaten. Kimse bu aracı sürerken gözünü ibreye bakmak için yoldan almaz bence. Ancak illa bir değer ver diyorsanız, söyleyelim: Elimizde coupe versiyonundan bir değer var ki o da 11-12 litre gibi bir değer.

vh_349_ming_blue_a_v01_exterior_side

Aracın tasarımına geçersek, karmaşıklıktan uzak göze çok hoş gelen bir tasarımı var. Aracın sonuna doğru biraz sivrilen çizgiler ise karbon ön lip ve arka difüzörle birlikte arabanın aerodinamiğine katkıda bulunuyor. 4 egzoz çıkışıyla da araba oldukça “yaramaz” görünüyor. Evet, bu üstü açılan V12 bir supercar. Bu araba da ses kaçınılmaz bir sorun. Umarım son cümleme “evet, doğru” demediniz. Bu arabayı alacak olanlar umarın güneşlenmek için veya tavana değme derdi olmadan istediği şapkayı takmak için almaz. Umarım bu arabayı V12’nin en doğal tınılarını dinlemek için alırsınız. Kulak kanallarınız V12’nin eşsiz sesiyle dolup taşsın…

vh_349_ming_blue_a_v01_exterior_plan0111

Şu an için fiyatıyla ilgili herhangi bir bilgi yok. Ancak coupe fiyatından biraz daha pahalı olacağı  net olan bir şey. Yani oldukça fazla bir meblağ.  Bu arabaya ulaştığınızda ise en yakınınızda ki tüneli bulun ve gaza basın…