Mercedes-Benz’in bir süredir merakla beklenen yeni modeli tanıtıldı. X-CLASS ismine sahip olan model henüz konsept bir tasarıma sahip.

Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz, İsveç’in Stockholm şehrinde düzenlenen etkinlikle yeni bir segmente giriş yapmış oldu. Etkinlik gününe kadar bütün detayları sır gibi saklanan X-Class’ın etkinlik ile beraber adı da resmileşmiş oldu. Yönetim kurulu başkanı Dieter Zetsche tarafından yapılan açıklamada, X-Class modelinde premium bir araçta olan detayların yer alacağını belirtti.

mercedes-x-class-1

Konsept bir tasarıma sahip olan X-Class modeli 2017 sonlarına doğru Avrupa ülkelerinde satışa sunulacak. Asfalt ve arazi kullanımındaki ihtiyaçları fazlasıyla karşılayabileceği belirtilen modelin, şimdilik V6 dizel bir motora sahip olacağı biliniyor. Ayrıca 4 tekerlekten çekiş özelliği bulunan aracın arka tarafında çok kollu bağımsız süspansiyon tercih edilmiş. Yol ve arazi şartlarında konforlu bir sürüş performansı sunması beklenen X-Class, 1.1 tondan fazla yükleme ve 3.5 ton çekme kapasitesine sahip olacak.

mercedes-x-class-2

Son olarak Mercedes-Benz’in premium araç üreticileri arasında ilk pick-up üreten marka olduğunu belirtmemiz gerekiyor.