Lamborghini çok önemli bir değerin, Miura ise “babasını” kaybetti. Paolo Stanzani 80 yaşında hayata gözlerini yumdu.

1960‘larda Stanzani, tasarımcı Marcelo Gandini, test sürücüsü Bob Wallace ve mühendis Gian Paulo ile birlikte çığır açan bir arabayı, Miura‘yı, yaratarak küçük bir İtalyan şirketin kaderini tamamen değiştirdi.

Bu zamana kadar Ferruccio Lamborghini, Ferrari ile rekabetinde önden motorlu Grand Tourur‘lar (GT) üretmekten gayet memnundu. Ancak genç ve başarıya aç olan çalışanları çok daha devrimsel bir şeyler istiyorlardı. Sonunda onlar umduklarını buldular. Miura Supercar dünyasına kafadan bir giriş yaptı. Tek başına ortadan motor devrimini ortaya çıkardı ve Lamborghini’nin yerini tüm zamanların en iyi supercar’ları listesine kazıdı.

Bizler Miura’ya aşığız. Neyse ki biz onun ilk göründüğü film olan “The İtalian Job” filmini tekrar canlandıracak kadar şanslıydık.Miura

Şunu da söylemeden geçmeyelim. Stanzani hakkında hatırladığımız şeyler Muira ile sınırlı değil. Daha sonra ki yıllarda onun rehberliğinde Lamborghini Espada, Jarama, Miura SV, Urraco and Countach gibi modelleri yarattı. Stanzani ayrıca “Countach’in babası” olarak da bilinir.

Lamborghini’ye, otomobil dünyasına ve hayallerimize kattıklarından dolayı Stanzani’ye teşekkür ederiz. Sadece bir neslin değil, bütün insanlığın saygı duyduğu arabalar yarattığı için ona minnettarız. Eminim ki bir “baba” için de bütün insanlığın saygı duyup sevdiği “unutulmaz” çocuklarının olmasından daha gurur verici bir şey yoktur.  Elvade Paolo, huzur içinde yat…