Tesla’nın ilk SUV’u, Model S’i yakaladı. Bunun ötesine bile geçebilir. 

Tesla’nın en yeni ve pahalı modeli Model X’in, ana model olan Model S’den çok daha az satacağını düşünürdünüz sanırım. Ancak bu günlerde durum böyle değil. Elektrikli otomobil üreticisi, yılın ilk çeyreğinde ki üretim seviyesini açıkladı ve beklenen farkın son aylarda oldukça kapandığı ortaya çıktı.

Tesla yılın başında 11,550 adet Model X’i sahibine teslim etti. Aynı dönemde teslim edilen Model S sayısı ise 13,450. Geçtiğimiz yılda ise arada devasa bir fark vardı. Geçtiğimiz yılda sayı sedan için 12,420 iken SUV modeli Model X için 2,400 adetti.tesla-model-x Ancak büyük ihtimalle bu fark daha da azalacak hatta belki ötesine bile geçecek. Son dönemde ki Model X üretiminde açık olduğu ve bu dönemde ki müşterilere henüz teslimatın yapılamadığı bildirildi. Bir diğer deyişle, bahar döneminde bir Model X sıçraması görebiliriz.

Her şeye rağmen Tesla çok başarılı bir çeyrek dilimi geride bıraktı. Şirketin üretim hedefini arttırması teslimatları arttırdı ve bu konuda geçtiğimiz yıla oranla %69’luk bir artış sağladı ve rekor kırdı. Ayrıca bir kaç ay içerisinde Model 3’ün üretimine de başlanıyor. Daha ulaşılabilir bir araç olacak olan Model 3ün, Model X ve Model S gibi büyük abilerinin yanında nasıl bir konumda olacağını merak ediyoruz.