Nio EP9’un Nürburgring rekorunu “sessizce” nasıl kırdığını izleyelim.

Mart ayının başında yaptığımız “NİO EP9 rekora doymuyor”  haberini hatırlarsınız. Haberde Koenigsegg One:1 gibi 1341 bg(1 megawatt) güce sahip aracımızın Nürburgring’de elektrikli arabalar arasında ki rekoru 17 saniye geliştirerek bir turu 7 dakika 5 saniyede tamamladığından bahsetmiştik. Bugün ise karşımızda bunun kanıtı var. 7 dakika 5 saniye boyunca EP9’un “yeşil cehennemde” neler yaptığını izleyebilirsiniz:

Kulaklıklarınızla veya bilgisayarınızın ses ayarlarıyla oynamayın çünkü büyük ihtimalle ikisi de sorunsuz çalışıyordur. Ancak gördüğünüz gibi EP9’unrahatsız edici derecede bir sessizliği var, pistte bile. Böylesine performans sunan bir arabanın böylesine sessiz olması ilk etapta garip geliyor insana. Sanırım önceki rekor videolarından kalan alışkanlıklar…

Neredeyse her marka, aracını denemek için Nürburgring’e çıkarır ve bizler de bu sayede her virajını her düzlüğünü bilecek kadar tanırız pisti. EP9’un 12.8 mil uzunluğunda ki bu pistte kırdığı rekoru karşılaştırma yaparak biraz daha netleştirelim: Porsche 918 Spyder’dan sadece 8 saniye daha yavaş. Nissan GTR Nismo’dan 3 saniye, Mercedes AMG GTR’dan ise 5 saniye daha hızlı. İsminde bile Nürburgring’i taşıyan Lexus LFA Nürburgring Package’den ise 9 saniye daha hızlı.  Pist rekorunu merak ediyorsanız, 6 dakika 48 saniye ile Radical SR8LM’e ait.

Bu araçtan bir tane istiyor musunuz? Maalesef artık alamazsınız. Üretimi planlanan araçların hepsi reserve edilmiş durumda. EP9’la ilgili daha daha fazla detay için önceki haberimizi de okumayı unutmayın.