385 bg ve 850nm torku bir uçağa bağlayınca ne olduğunu görelim…

2012 yılında Toyota’nın bir uzay mekiği çektiğini hatırlıyor musunuz? Görünüşe göre Porsche buna benzer bir şey yapmaya karar vermiş, ama biraz daha fazla ağırlıkla. Porsche, bir Cayenne S ve bir Cayenne Turbo S ile Londra’dan Paris’te bulunan Charles de Gaulle havaalanına bir Airbus A380 çekmek için geldi. Yabancı olanlar için hatırlatalım:285 ton ağırlığında ki A380, Airbus’un inşa ettiği en büyük uçak olmaktadır.

Öncelikle, havaalanında Cayenne’ler birlikte bir uçağı çekti. Ardından Guinnes Dünya Rekorlarından bir gözetmenin denetiminde yeni bir rekor için hazırlıklara başlandı: Bir üretim arabası tarafından çekilen en ağır hava aracı. Tabii ki Porsche bunu video kaydına da aldı. 2012 yılında Toyota’nın Tundra ile yaptığının aksine, Porsche uçağı sadece 42 metre çekti. Yani Toyota’dan daha ağır bir yük çekti ancak daha uzun bir mesafe taşımadı. Ayrıca Porsche’nin ifadesine göre rekorun ardından her iki Cayenne’de Londra’ya sorunsuz bir şekilde dönmüş. En iyisi biz bu “Hulk” performansını izleyelim…

Not: Dizel Cayenne S ve Benzinli Turbo S modellerinin ikiside uçağı çekti. Fakat Guinnes Dünya Rekorlar kitabına sadece Dizel Cayenne S girdi.