En son üretilen ve “son” olan Venom GT ‘Final Edition’ 1,2 Milyon dolara satıldı…

Ulaşılması zor olan model artık daha da ulaşılmaz oldu. Hennessey Performance son Venom GT‘yi üretti. 1451 beygir gücünde ki twin-turbo 7.0litre V8′e sahip beyaz çizgili mavi renk “Final Edition” roadster 1,2 milyon dolara satıldı. Paranız varsa bile, ki bizim yok, artık bundan bir tane daha alamazsınız.

X1 prototipi ile başlayan bu macera, Hennessey’in 12 adet Venom GT üretmesiyle son buldu. Araçların 6 tanesi “hardtop” ile satışa sunulmuşken 6 tanesi ise “roadster” olarak satıldı. 1000 beygirle başlayan bu macera 1451 beygirle son bulmuş oldu. En son çıkan versiyon 100 km hıza 2,4 saniyede çıkarken 160 km hıza 4,4 saniyede ,son olarak da 12,8 saniyede 320 km’yi aşıyor. Eğer Azrail’i hep merak etmiş ve onunla tanışmak isteyen biri iseniz aracın 430 km’yi geçebildiğini hatırlatalım.

Böylesine çılgın bir gücü elinde bulunduran Hennessey’den geçtiğimiz yıllarda bir çok haber  çıkmıştı.  2013 yılında 1244 beygirlik Venom GT  0 dan 300 km hıza 13,61 saniyede çıkarak Dünya rekoru kırmıştı. Bir yıl sonra, Venom GT, NASA Kennedy Uzay İstasyonu‘nda  ibreyi 270,49mph (435km)‘ye vurmuştu. Geçen yıl ise, Venom GT Spyder  California’da bir havaalanında 265,6 mph(427,4 km)‘ye ulaşarak dünyanın en hızlı üstü açılır arabası unvanını almıştı.

John Hennessey’in TopGear‘a yaptığı açıklamada: “Her zaman en hızlı arabayı yapmayı hayal etmiştim ve biz bunu yaptık. Venom GT dünyanın en hızlı arabalarından biri olarak emekli oldu ve o her zaman en özellerden biri olacak.” ifadelerini kullandı.

Bugatti Veyron‘un rekorunu elinden almasından sonra, bu rekabete yeni bir boyut kazandırıp Chiron’u duyuran Bugatti’ye, Hennesey’de Venom F5 ile cevap verecek. Venom F5 ile ilgili olarak Hennessey: “Bu yıl içinde Venom F5’i tanıtmak için önümüze bakıyoruz” dedi. Hennessey’e göre “Venom F5, Chiron’dan daha hızlı ve güçlü olacak.”

Bir Chiron – Venom F5 rekabetinin ufukta bizi beklediği aşikar. Ancak bu yenilerin rekabeti Venom GT gibi efsaneyi unutturmayacaktır. Görünen o ki bu özel rekortmeni alabilmek için artık sadece para yeterli olmayacak. Ama yinede şansını denemek isteyenler için bugün Scottsdale’de, Steven Tyler’ın Venom Gt Spyder’ı için bir müzayede yapılacak. Şu an için satılan tek efsanenin kaç liraya alıcı bulacağını merak ediyorum. Umarım ki Venom F5’de Venom GT gibi bir araç olur ve adını abisinin (Venom GT) yerine yazdırır.