Vision E konsept, 5 kapılı bir SUV-coupe olmakla birlikte Skoda’nın tamamen elektrikli ilk aracı olma unvanını taşıyor. 

Gün geçmiyor ki yeni bir güne yeni bir konsept otomobille başlamayalım. Son zamanlarda oldukça moda olan elektrikli otomobil konseptlerine bugün bir yenisini daha ekliyoruz: Vision E. Evet, isim konusunda biraz daha çalışılmalı. Skoda’nın ilk elektrikli arabası olacak olan Vision E, birkaç hafta içerisinde Şanghay Otomobil Fuarında tanıtılacak. Vision E, Skoda’nın sadece ilk elektrikli arabası unvanına sahip olmayacak. Ayrıca Skoda’nın ilk otonom otomobil konsepti unvanına da sahip olacak.

Vision E’nin, Kodiaq ile aynı uzunluğa sahip ve biraz daha geniş olması, kısmen daha geniş bir dingil mesafesi sağlıyor ve daha ferah bir mekana olanak sağlıyor. Bu bir SUV coupe ve tipik eğimli tavan çizgisine sahip. Dinamik bir görüntüye sahip değil mi?vision_e_back Bu arada dinamizmden bahsetmişken, Skoda, 4 çeker olacak olan aracına iki adet elektrik motoru yerleştirmiş, birisi önde diğeri arkada. Araç 225kW güç üretebilecek. Beygir diliyle konuşmamız gerekirse 301 bg güce sahip olacak. Hiç de fena değil gibi. Skoda’nın 311 millik (500 km) bir menzil ve 112mph (180 kmh) son hız iddiası var.

Bir sürücü için 4 çeker bir aracın stabilitesi, dinamikliği ve güvenliği her zaman ön plandadır. Ancak burada sorulması gereken soru “Araba kendini nasıl sürüyor?”. Çünkü Vision E otonom sürüş özelliğine sahip. Vision E, otonom sürüşte “level 3” koşullarını karşılayan bir araç. Türkçe konuşmak gerekirse trafikte kendi başına ilerleyebilir, otobanda otopilotla yol alabilir, sollama yapabilir, sadece şeridi takip edebilir, yoldan sapabilir ve park noktalarına parkedebilir. Aracın her yerine yerleştirilmiş kameralar ve sensörler buna olanak sağlıyor.vision_e_front 2019 yılında hibrit teknolojisine sahip bir Skoda Superb gelecek ve bir yıl sonra Skoda’nın tamamen elektrikli ilk otomobili ortaya çıkacak. Skoda, 2025 yılında ürün gamında 5 adet tamamen elektrikli araba olmasını istiyor.