Tesla’nın olmadığı bir elektrikli tır rekabeti düşünemiyorduk… 

Bu ayın başlarında Elon Musk, üretecekleri yeni tırın tanıtımının Eylül ayında yapılabileceğini duyurmuştu. Bugün ise karşımızda ilk niteliğinde bir fotoğraf var. Fotoğraf geçtiğimiz cuma günü Elon Musk’un TED konuşmasında çekilmiş. Hatta kendisi, şirketin otoparkında bir tur attığını da söylüyor.

Musk, ayrıca elektrikli tırın menzil ve tork olarak dizeli geçeceğini umuyor. İkincisinin olması gayet muhtemel görünüyor çünkü elektrik motorları bütün torkunu doğrudan yola aktarıyor. Dizel bir tır, koşullara göre değişmekle birlikte, 1500 km’den fazla yol yapabilir. Sanırım bataryalarla bu değerlere ulaşmak için oldukça fazla bataryaya ve ağırlık tasarrufuna ihtiyacınız olur. Musk iddialı konuşuyor.

Fotoğrafa yakından bakarsanız, yan aynaların olmadığını görebilirsiniz. Buradan tamamen sürücüsüz olacağı kanısına varabiliriz sanırım. Bunun dışında, genel manada dizel bir tırın geliştirilmiş hali gibi görünüyor. Sosyal medya da sürekli denk geldiğimiz “geleceğin tırı” adı altında ki videolar her geçen gün artarken, Tesla’dan da bir adım bekliyorduk zaten. Bu arada, evet, Mercedes-Benz Urban eTruck diye bişey vardı ve hala test aşamasında. Dediğimiz gibi, Eylül ayında bizleri daha net bilgiler bekliyor. Takipte kalın.