Otonom sürüş teknolojisi her geçen gün yeni bir aşamaya geçiş yapıyor. Waymo da geçtiğimiz gün otonom sürüş teknolojisine sahip araçlarının sürücü koltuğunda kimse oturmadan halka açık yerlerde test edildiğini açıkladı.

Bilmeyenler için söyleyelim, Waymo Google’ın kendi kendini süren araç projesi. Ve attıkları bu adım teknolojinin gelişmesi adına büyük bir ilerleme niteliği taşıyor. Çünkü bilindiği üzere otonom sürüş teknolojisi bulunduran araçlarda işlerin ters gitmesi ihtimaline karşın sürücü koltuğunda biri bulunmak zorunda. Waymo da güvenliği sağlamak adına testlerini şoför eşliğinde gerçekleştiriyordu fakat sekiz senelik gelişimin sonucunda artık araçlarının sürücüye ihtiyaç duymadığını belirtti.

Şirket, filosuna ait küçük bir grup aracı tam otonom modunda Phoenix bölgesinde kullanacak. Zaman içinde de araçların kapsama bölgesinin Londra’dan daha büyük bir alanı içine almasını sağlamak istiyorlar.

Waymo, sürücüsüz sürüş deneyimini sağlamak adına 2009 senesinden beri 5.6 milyon km yolu otonom olarak gitmiş ve araçlarını 20,000 farklı senaryoya sokarak tepkilerini geliştirmiş. Gerçek yollarda yapılan testlerin yanı sıra şirketin yazılımları çeşitli simülasyonlarda her gün 16 milyon kilometre yol yapıyor.

Waymo, araçlarından birinde problem çıkması durumunda bunun kazaya mahal vermeyeceğini söylüyor. Araçlarda acil durum için yedek fren, direksiyon, bilgisayar ve enerji destekleri mevcut. Sistemleri acil durum halinde araçları güvenli bir noktaya ulaştıracak şekilde programlanmış.

Waymo, önümüzdeki birkaç ay içinde tam otonom araçlarını kullanmaları için erken sürüş programı üyelerini davet edecek.