Yeni Volkswagen Polo kamuflajsız olarak Güney Afrika’da yakalandı.

Eylül ayında Frankfurt  Otomobil Fuarında resmen tanıtılacak olan Polo, lansmanından önce kameralara yakalandı. Türkiye pazarında önemli bir yere sahip olan Polo, 6.nesiliyle Ford Fiesta’ya göz dağı veriyor. Yeni Polo, 42.üretim yılında yeni bir platform, güncellenmiş motor ve bir dizi teknik geliştirmeyle yeniden tasarlandı.

Yeni Polo’nun görünümüne geçmeden önce, aracın bir önceki nesilinden daha büyük ancak daha hafif olduğunu belirtelim. Dış tasarıma gelecek olursak, araç dışarıdan dinamizmini açıkça yansıtıyor. Yeniden tasarlanmış farlar ve tavan çizgisi ilk olarak dikkatimizi çeken detaylar. Ayrıca yeni Polo, yeni Seat İbiza ve yeni nesil Skoda Fabia gibi “MQB A0″ platformuna sahip olacak. Bu da, yeni Seat İbiza’da anlattığımız gibi,  daha uzun dingil mesafesine ve daha geniş bir mekana olanak sağlıyor.polo2webYeni Polo tabi ki de yeni bir kabine de sahip olacak. Şuan için elimizde detaylı bilgiler olmasa da yeni nesil dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi, pilot asistanlar ve anahtarsız giriş gibi özelliklere sahip olacağını söyleyebiliriz.

VW Polo, yine farklı güçlerde 1.0 turbo motora sahip olacak. Ancak 1,2 litrelik benzinli motoru göremeyeceğiz sanırım. 1,4 litrelik motorun yerine ise makyajlı Golf’de gördüğümüz 1,5 litrelik motor geldi.

Ekonomik motorları konuştuğumuza göre sıra en eğlencelisine geldi: Polo  GTI.  2 litre 4 silindirli bir motora sahip olacak olan GTI, 200 beygirden fazla güç üretecek. Polo R konusuna gelecek olursak, onunla ilgili planlar rafa kaldırıldı.