Her güzel şeyin bir sonu varmış, tıpkı dün Conner Avenue Montaj Tesisi’ndeki üretim bandından inen son Dodge Viper gibi. Otomobil severleri üzüntüye boğan bu gelişme FCA’nın tasarım şefi Ralph Gilles tarafından paylaşılan bir fotoğraf ile belgelendi.

Dodge Viper ile vedalaşmaya giden Gilles, Instagram üzerinden yaptığı paylaşım ile üretilen son iki Viper’ı bizlere sundu. Paylaşımının altında ”Gen5’in başarılı bir 5 model yılı oldu ve uzun zamandır çok fazla bir değişime uğramayan Viper platformu harika bir 25 yıl geçirdi.’’ ifadelerini kullandı ayrıca son 2 yılda aracın başarılı satış rakamlarına ulaştığını belirtti.

Araçların yan perde hava yastıklarıyla donatılmasını gerektiren yeni federal güvenlik standartları maalesef Viper’ın ömrüne son verdi. Gilles, yaptığı açıklamada yeni düzenlemeyi araçlarına uyduramadıklarını belirtmişti.

So long… #Viper

A post shared by @ralphgilles on

İlk olarak 1989 yılında konsept olarak tanıtılan model herkesin beğenisini kazanmıştı. 1992 yılında beklenmedik bir şekilde hayata geçirilen otomobil sahip olduğu 400 beygir gücündeki V10 motoruyla oldukça ilgi çekmişti. Ardından gelen modeller ile sürekli gelişen model günümüzdeki halini aldı. Şimdi ise efsane modele veda vakti geldi çattı.

Üretim bandından inen son Viper 644 beygir güç  ve 814 Nm tork değeri sunan 8.4 litrelik V10 motora sahip. Fotoğraflarda da görülen sarı model ise satılan son Viper oldu, en son üretilen araç ise ilk üretilen modeller gibi kırmızı renkte. Son model, markanın müzesinde üretilen ilk Viper’ın yanındaki yerini alacak ve eminiz ki iki model yan yana harika bir görüntü sunacaktır.