Hollanda hükümeti, ülkenin CO2 emisyonlarını azaltmak amacıyla 2030 yılına kadar yeni benzinli ve dizel otomobil satışlarını yasaklama planını ortaya koydu.

Hükümetin önde gelen partilerinden oluşan koalisyon, 2030 yılına gelindiğinde ülkedeki CO2 seviyesinin %49 oranında düşerek 1990 yıllarındaki seviyeye düşmesi planlanıyor. Bu amaçla içten yanmalı motora sahip araçların yasaklanmasına da oldukça büyük önem veriliyor.Bu konuda çalışmalar yapan tek ülke elbette Hollanda değil, Fransa ve İngiltere de 2040 yılına kadar benzinli ve dizel araçları yasaklama niyetinde. Çin’in de bu konu üzerinde çalışmalar yaptığı biliniyor. Bunlara ek olarak ABD’nin Kaliforniya eyaleti de emisyonları azaltmak için benzer bir yol izleyebilir.

Hollanda fosil yakıt tüketen araçların satışının yasaklanmasına ek olarak ülkedeki tüm kömür santrallerinin de kapatılması çağrısında bulundu.

Hollanda yollarındaki araçların şuanda sadece %6.4’ü elektrikli. 2016 yılında elektrikli araç satışında %46 oranında bir artış gerçekleşen ülkenin ilerleyen süreçte bu oranın daha fazla artması bekleniyor.