Honda, Japonya’daki fabrikalarından birini kapatmaya hazırlanıyor. Japon marka böylelikle kendi ülkesindeki üretimi de yaklaşık %25 oranında azaltmış olacak.

Çarşamba günü, Honda başkanı Takahiro Hachigo, otomobil üreticisinin Japonya operasyonlarını 2022 yılına kadar Samaya fabrikasının kapanmasıyla düzene sokacağını, odağını elektrikli araçlara ve gelecekteki teknolojilere kaydıracağını söyledi.

Hachigo yaptığı açıklamada, ‘‘Elektrifikasyon ve diğer yeni teknolojileri benimseme konusuna odaklanıyoruz, Japonya’daki araç üretim uzmanlığımızı zenginleştirmek ve küresel ölçekte genişletmek istiyoruz.’’ diye konuştu.

Samaya tesisinin kapanması ile ülkedeki yıllık üretim kapasitesinin 1.060.000 adetten 810.000’e düşeceği öngörülüyor. Gelen haberlere göre buradaki çalışanların çoğunluğu ise aynı eyalette bulunan Yorii fabrikasına yönlendirilecek.

Yorii fabrikasında yapılacak geliştirmeler ile birlikte bu tesiste elektrikli araçlar üretilmeye başlanacak ayrıca bu fabrika markanın imalat teknolojilerini geliştirme konusunda önemli bir merkez halini alacak.