Honda’nın Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıttığı Urban EV konsepti fuarın en büyük sürprizlerinden biriydi. Bu retro tasarımlı küçük elektrikli hatchback araç tasarımıyla da büyük ilgi toplamıştı. Japon marka, büyük ilgi gören bu konsept modeli hayata geçirme kararı aldı. Elektrikli konseptin üretim versiyonu 2019 yılında yollarda olacak.

Honda, elektrikli modelleri için Urban EV konseptinin üretim versiyonun da üzerinde yükseleceği bir platform hazırlıyor. Bu yeni platform üzerinde yükselecek olan model 2019 yılı ile birlikte ilk kez Avrupa’da satışa çıkacak, 2020 yılında ise Japonya’da piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Sahip olduğu retro tasarımıyla oldukça sevilen aracın tasarımını büyük ölçüde korumayı planlayan Honda üretim modelinde güvenlik için daha kalın A sütunu, geleneksel yan aynalar ve daha küçük tekerlekler dışında fazla bir değişiklik yapmayı düşünmüyor. Tersten açılan kapıları da üretim modelinde görebileceğimizi sanmıyoruz. Umarız aracın retro havası büyük ölçüde korunur.Aracın iç mekanının üretim modeline taşınması ise beklenmiyor. Geçmişi çağrıştıran birleşik koltukların üretim versiyonunda olması oldukça zor görünüyor, gösterge tablosunu da içinde barındıran ve boylu boyunca uzanan büyük ekran da üretim versiyonuna taşınmayacaktır.

Honda, aracın elektrikli güç ünitesi hakkında ise en küçük bir detay bile paylaşmadı. Elektrkli motorun ne kadar güce sahip olduğunu, aracın menzilini ve kullanılacak olan bataryanın hacmi henüz bilinmiyor. Honda’nın Tokyo Otomobil Fuarı’nda tanıttığı Urban EV konsepti ile benzer tasarım ögeleri taşıyan Sports EV konsepti hakkında ise henüz bir gelişme yok.

Araç hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için maalesef beklemekten başka bir çare yok. Genel olarak çok sevdiğimiz Urban EV konseptinin cazibesinden birşey kaybetmeden 2019 yılında yollarda olmasını umuyoruz.