Markalar her geçen gün değişik fikirlerle ortaya çıkıyor. Son olarak Hyundai markası da araçların içinde unutulan ve sıcaktan hayatını kaybeden çocuklara yönelik yeni bir sistem geliştirmiş. Bu sistem sürücüye araçtan ineceği zaman arka koltukta çocuklarını unutup unutmadığını hatırlatıyor.

Dubbed Rear Occupant Alert adı verilen ve çok basit bir çalışma prensibine sahip olan bu sistem aracın arka bölümüne yerleştirilmiş bir ultrasonik sensör ile aracın arkasında oturanların yaptığı hareketleri algılıyor. Araç park edildikten sonra devreye giren sistem, herhangi bir hareket algılandığı zaman aracın kornasını çalmaya başlıyor ve otomobilin ışıklarını yakıp söndürüyor. Aynı zamanda Hyundai’in Blue Link uygulamasına da bağlı olan sistem bu sayede sürücünün telefonuna ulaşarak durumu bildirebiliyor.Koreli üretici bu teknolojiyi 2019 yılı ile birlikte araçlarında sunmayı planlıyor. Hyundai Kuzey Amerika ürün, şirket ve dijital planlama genel müdür yardımcısı Mike O’Brien, yaptığı açıklamada, sistemin can kurtaracağına inandığını söyledi.

O’Brien yaptığı açıklamada, ‘‘Arka Koltuk Yolcu Uyarısı, Hyundai’de işimizi nasıl daha iyi gerçekleştirebileceğimizin bir başka örneği. Bu sistem, trajedileri önlemenin ilk adımı. Karar mekanizmamızdaki küçük bir hatanın ve dikkatsizliğimizin korkunç sonuçlar doğurabileceğini biliyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Yapılan araştırmalara göre bu sene sadece ABD’de 38 çocuk otomobillerde unutuldukları için sıcak dolayısıyla hayatlarını kaybetmiş. Bu sistemin çocuklar dışında araçlarda unutulan evcil hayvanlar için de oldukça yararlı olacağını düşünüyoruz. Hyundai’yi bu sorun üzerine yönelip böyle bir sistem geliştirdiği için tebrik etmek lazım.