Volkswagen, ilk olarak Şangay Otomobil Fuarı’nda karşımıza çıkan I.D. Crozz konseptinin güncellenmiş versiyonunu Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıttı. Konsept model 2020 yılında üretilecek olan elektrikli crossover modelin altyapısını oluşturuyor.

Metalik kırmızı rengine sahip I.D. Crozz II konsepti LED farları ve 21 inçlik kocaman jantları ile oldukça şık bir duruş sergiliyor.  Konseptin ön bölümünde kullanılan marka logosu ve gövdenin alt bölümlerinde kullanılan plastik aksamlar aracın üretime bir adım daha yaklaştığının göstergesi.

Dış bölümde yer alan değişiklikler iç mekanda da devam ediyor. Kapı panellerinde ve sürücünün önünde yer alan 5 adet ‘akıllı ışık’ potansiyel bir çarpışmada aracın yeni sesli uyarı sisteminin yanında sürücüsünü görsel olarak da uyarıyor. Model ayrıca gelen ses komutlarıyla kapıları açıp kapatmak gibi çeşitli işlevlere de sahip.İç mekan, 10.2 inç boyutunda bilgi-eğlence sistemi ile donatılırken 5.8 inçlik Aktif Bilgi Ekranı da sürücünün gerekli bilgilere ulaşmasını sağlıyor. Dijital dikiz aynasına yer verilen araçta ortam aydınlatması ve Alcantara döşemeler kullanılmış

Araç gücünü sahip olduğu iki elektrikli motordan alıyor. Toplamda yaklaşık 305 beygir güce sahip olan aracın son hızı ise 180 km/s olarak açıklandı. 500 km’lik bir menzile sahip olan aracın bataryaları tükendiğinde ise hızlı şarj sistemi sayesinde 30 dakika içinde bataryanın %80’i doldurulabiliyor.

Tamamen otonom sürüş özellikleri ile donatılan I.D. Crozz II konsepti dört lazer tarayıcı, ultrasonik sensörler, radar sensörleri, yan alan görüntüleme kameraları ve bir adet ön kamera kullanıyor.