Birleşik Krallık’ta gücünü dizel motorlardan alan araçlara uygulanan vergiler daha da ağırlaşacak. Yerel yönetim bu kararı insanları daha az çevre kirliliği yaratan araçlar kullandırmaya teşvik etmek için aldı.

Yeni sistem hükümetin açıklayacağı Sonbahar Bütçe planlamasında detaylı açıklanacak. Financial Times’ın haberine göre dizel araçlara uygulanan vergileri arttırma kararını bakan Phillip Hammond verdi. Vergilerden elde edilecek gelirin ise devletin kaliteli hava sahası projelerine fon oluşturması planlanıyor.

Henüz yeni vergilerin dizel araçların KDV’sine yapılan bir zam olarak mı başka bir şekilde mi geleceği bilinmiyor. Dizel araçların satışları halihazırda düşüşe geçmiş vaziyette.

Bu kararın alınmasında Londra Belediyesinin pre-Euro 4 benzinli ve dizel araçların şehir merkezine girişi için 10£ fazla amaya başlaması etkili oldu. Belediye başkanı alınan bu ekstra ücrete ek olarak belirtilen bu alanı genişletmeyi gözden geçirdiklerini belirtti.

Bir yandan otomotiv üreticileri de yeni nesil dizel motorlarının öncekilere oranla çok daha çevre dostu ve hatta bu konuda benzinli araçlarla neredeyse eşit olduğunu iddia ediyor.