V1 Challenge 2016 sezonu, İzmir Ülkü Park Yarış Pisti’nde başladı. Birbirinden ünlü ve başarılı 20 pilotun start aldığı ilk haftada, müthiş heyecan yaşandı.

Sıralama turları sonunda genç pilot Ayhan Can Güven en iyi zamanı yapıp pole pozisyonunu elde ederken, şampiyonanın iddialı isimlerinden Burak Çukurova ikinci, Göksun Erkek ise üçüncü sıradan start alma hakkını kazandı.

İlk yarışta; Burak Çukurova, ikinci sıradan start almasına rağmen daha start anında öne fırladı ve liderliğe yükseldi. Liderliğini 12 tur boyunca koruyan tecrübeli pilot, yarış sonunda damalı bayrağı geçen ilk isim oldu. Sezona iyi bir başlangıç yapan Burak Çukurova’nın ardından, start anında üçüncülüğe kadar gerileyen ancak daha sonra iyi bir yarış çıkarıp rakibini geçen Ayhan Can Güven ikinci, Göksun Erkek üçüncü geldi. İkinci yarıştaysa 11. sıradan start alan Ayhan Can Güven müthiş bir atak yaparak 8. turda liderliği ele geçirdi. Son 4 tur sonunda birinci gelen genç pilot Ayhan Can Güven’in sevinci görülmeye değerdi. İlk haftanın son ayağında Okan Tanrıverdi ikinci, ilk yarışın birincisi, eski şampiyon Burak Çukurova ise üçüncü oldu.