McLaren, BP23 kod adıyla bilinen projeyi ilk duyurduğundan beri neredeyse iki yıl geçti ancak artık bu uzun bekleyişin sonuna geldik. Çünkü, İngiliz süper otomobil üreticisi, yeni Speedtail modelini 23 Ekim’de gün yüzüne çıkarıyor.

Speedtail ile birlikte P1 ve Senna modellerinin ardından markanın Ultimate Series adı altındaki araçlarına bir yenisi daha eklenecek. Ancak sadece performans odaklı önceki modellerin aksine Speedtail bir ‘hyper-GT’ olarak adlandırılarak bir anlamda da performans ve konforu bir arada sunacağı belirtilmiş oldu.

Peki bu oldukça özel otomobil neler yapabiliyor? McLaren F1 modelinin son hızı olan 391 km/s hızın üzerine çıkacağına söylenen Speedtail ayrıca birçok noktada efsanevi modele göndermede bulunmaya devam ediyor. Bunların en başında merkez konumlandırılmış sürücü koltuğu ve hemen arkasında yer alan iki adet yolcu koltuğu geliyor.

Aynı zamanda tıpkı F1 modelinde olduğu gibi sadece 106 adet üretilecek olan otomobilin fiyatı ise vergiler hariç yaklaşık 2 milyon Euro. Her biri McLaren Special Operations tarafından müşterilere özel olarak kişiselleştirilecek olan araçların hepsinin şimdiden satıldığının altını çizmek istiyoruz.

Tasarım ve kişiselleştirmenin ötesinde 1000 beygirin üzerinde güce sahip hibrit bir aktarma organına ev sahipliği yapacak olan Speedtail, McLaren’in şimdiye kadar ürettiği en hızlı yol arabası olacak. Aracın henüz ne kadar güce sahip olacağını ve bu güçle neler başarabileceğini bilmiyoruz ancak tüm bu sorular çok yakında cevap bulacak.