Opel, PSA Grubu içinde kendini yeniden tanımlamak istiyor. Alman marka, yeni tasarım dilini yıl sonuna doğru tanıtılması planlanan, henüz ismi açıklanmayan bir konsept modelle ortaya çıkarma hedefinde.

Opel’in tasarımdan sorumlu başkan yardımcısı Mark Adams ve ekibi, gelecekteki ürünlerde markanın değerlerini daha iyi sergilemek için şirketin tasarım felsefesini tekrar gözden geçirdi.

Alman otomobil üreticisi, otomobillerinin yeni “Opel Compass” felsefesi ile birlikte “cesur” ve “saf” görünmesini hedefliyor. Bundan sonraki Opel modellerinin ön yüzü, marka logosunda kesişen iki eksen etrafında düzenlenen tasarım ögelerine sahip olacak. Kaput orta kısmında yer alan kıvrım dikey ekseni temsil ederken yatay eksen ise kanat formlu DRL farlar ile ifade edilmiş.

Yeni konsept model hakkında konuşan Mark Adams, ”Güçlü oranlar, basit ama heykelsi yüzeyler, cesur grafikler ve az fakat son derece iyi yönetilen detaylar, GT Concept ile ortaya çıkardığımız prensiplerimizi markamızın 2018 konsepti ile geliştirmeye devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sözlerine devam eden Adams, ”Opel’in değerlerini ifade etme biçimimizde açık bir süreklilik ve tutarlılık var. Ancak, ileriye doğru birkaç adım attık ve şimdi Opel’in gelecekteki yüzü için yapı kuruyoruz. Bu (yapı) Opel Compass olarak ifade ettiğimiz kavram etrafında oluşturulacak.” diyerek bu kavramın uzun soluklu bir çalışma olacağının altını çizdi.

Opel, gelecekteki modellerinin tasarımlarının güçlü bir kimliğe sahip basit formlar ile daha az karmaşık ve daha modern hale gelmesini istiyor.

Adams ayrıca, “Opel tasarımı duygusal, heykelsi ve kendinden emin, göze çarpan heyecan verici tasarımlar yaratıyoruz. Tüm bunları ‘cesur’ terimi ile özetliyoruz. Alman tasarımının en önemli ikinci yönü, açıklığı, sezgiselliği ve bir noktada toplanmasıdır. Bunlar saf olarak ele alındı.” ifadeleriyle Opel’in tasarım dilini açıkladı.

Opel’in yeni tasarım felsefesine yansıtacak olan 2018 konseptinin bu yılın sonuna kadar tanıtılması planlanıyor. Yeni konsept model ile birlikte yeni nesil Corsa ve diğer Opel modellerinin nasıl görüneceği hakkında da fikir sahibi olacağız.