Jaguar, elektrikli crossover modeli I-Pace’nin üretim versiyonunu Cenevre Otomobil Fuarı’na getireceğini açıkladı.

Markanın ilk tamamen elektrikli aracı olma özelliği taşıyan I-Pace kendisine Tesla Model X’i rakip seçmiş gibi görünüyor. Göz alıcı tasarımı ile bakışları üzerinde toplayan I-Pace’nin Model X’ten daha güzel göründüğünü söyleyebiliriz.

Aracın daha önce ortaya çıkan casus görüntüleri, üretim modelinin konsept modele oldukça yakın olacağını gösteriyor. Aracın iç hacmini maksimuma çıkarmayı hedefleyen Jaguar tasarımcıları, aracın ön ve arka bölümünü oldukça kısa tutarak I-Pace’nin boyutlarını normal seviyede tutmayı başarmış.Tasarım olarak aşağı yukarı tahmin edebildiğimiz I-Pace’deki en büyük soru işareti ise aracın güç ünitesi. Konsept model, hem önde hem de arkada yer verilen elektrikli motorları ile 400 beygir güç ve 700 Nm tork üretiyordu. Sürekli dört tekerlekten çekişli modelin 90 kWs’lik bataryalarının ise 500 km’lik bir menzil sağladığı açıklanmıştı.

Üretim versiyonunda nasıl bir güç ünitesine yer verildiği henüz netlik kazanmazken benzer bir sistemin üretim versiyonunda da kullanılacağı gelen iddialar arasında. Jaguar’ın ‘konsept modelde yer alan mühendislik geçerli olacak’ açıklaması da bu iddiaları güçlendiriyor.

Cenevre Otomobil Fuarı ile gün yüzüne çıkacak olan I-Pace, Avrupa’da fuarın ardından satışa sunulacak. Elektrikli SUV, 2018 yılının sonlarına doğru ise ABD pazarında piyasaya sürülecek.

Not: Jaguar I-Pace Concept görselleri kullanılmıştır.