Jaguar Land Rover grubunun  ‘Sayer’ olarak adlandırılan akıllı direksiyonu 8 Eylül’de Londra’nın Sanat Üniversitesi’nde Central St Martins’teki Tech Fest sırasında tanıtılacak.

Jaguar’ın gelecekteki modellerine ışık tutan konsept, 2040 ve sonrasında ulaşım araçlarının direksiyonlarının nasıl olacağını gözler önüne seriyor. Sayer ismi ise 1951 ve 1970 yılları arasında İngiliz otomobil üreticisi için çalışan Jaguar’ın en tanınmış tasarımcılarından Malcolm Sayer’den geliyor.

Peki bu konsept direksiyonu diğer türevlerinden ayıran şey ne? Aslına bakarsak Sayer sadece ön tekerleklere yön vermeyecek, JLR’ye göre ilerleyen yıllarda sesle aktive edilebilen yapay zekaya sahip bu direksiyonlar sürekli sizin yanınızda bulunacak ve markanın tabiri ile ‘sizin güvenilir arkadaşınız’ olacak. Gelecekte insanların kendi araçlarına sahip olmayacağını düşünen firma, insanların ihtiyaç duyduklarında araçları çağıracaklarını ve sahip oldukları direksiyon ile aracı eşleştireceklerini belirtiyor. Diğer bir deyişle, 2040 yılından sonra direksiyon, aracın gerçekte sahip olduğunuz tek parçası olacak.

Sayer’in nasıl kullanılacağına örnek vermek gerekirse,  oturma odanızda otururken ertesi gün katılacağınız iki saat uzaklıktaki bir toplantıya ulaşmanız için yol güzergahı ayarlamasını direksiyonunuzdan isteyebileceksiniz. Yapay zeka destekli direksiyon, otomobilin ne zaman kapınıza gelmesi gerektiğini belirleyecek ve hatta yolculuğun belirli kısımlarında keyifli bir sürüş için size kontrolü vermeyi bile teklif edebilecek.

Ortaya konulan bu sistem şimdilik çok uzak görünse de bağımsız ve akıllı direksiyon sistemi önümüzdeki yıllarda hayatımıza girecek olan ‘araç paylaşımı’ için de önemli bir teknoloji olabilir.