Jaguar, XE SV Project 8 ile Nürburgring 4 kapılı otomobil tur rekorunu zorluyor. 600 beygirlik özel modelin amacı şuanda rekoru elinde bulunduran Alfa Romeo Quadrifoglio’nun 7 dakika 32 saniyelik süresini geride bırakmak.

Alınan haberlere göre Jaguar, aracın geliştirme testlerine Nürburgring’de devam ediyor. İngiliz marka, araçlarının müşterilerine ulaşmasından önce bu rekoru kırma hedefinde.

Jaguar XE SV Project 8, SVO’nun F-Type Project 7’nin ardından ikinci özel modeli olma özelliği taşıyor. Dünya çapında 300 adet satılacak olan aracın ABD fiyatı ise 188.495 Dolar olacak.Standart XE modeli ile karşılaştırdığımızda Jaguar SVO, hedefe ulaşmak için aracın şasi ve karoserinde büyük değişiklikler yapmış. Baştan aşağı elden geçirilen araç sadece ön kapı ve tavanını standart model ile paylaşıyor.

Özel modelin kaputunun  altında ise 600 beygir gücündeki 5.0 litrelik V8 motor yatıyor. 8 ileri ZF otomatik şanzıman ile gücünü dört tekerleğe birden aktarabilen aracın 0-100 km/s hızlanması ise 3.3 saniye sürüyor.

Görülen o ki Jaguar, BMW M3 ve Alfa Rome Giulia Quadrifoglio modellerine kıyasla çok daha özel bir araç peşinde. Yeni modelin Nürburgring’de ne kadar hızlı olduğunu ise zaman gösterecek.