Tanıtımının üzerinden bir seneden fazla geçen Bugatti Chiron sonunda rekor bir deneme için piste çıktı. Bugatti’nin bu seferki iddiası sadece maksimum hız değildi, araçlarının frenlerine oldukça güvenen marka, aracın 0-400 km/s hızlanma ve 400-0 km/s yavaşlama süreleri için pistteydi.

Sürücü koltuğunda oturan eski Formula 1 pilotu Juan Pablo Montoya, 32.6 saniyede 400 km/s hıza çıkmasının ardından frenlere asılarak aracın tamamen durmasının sağladı.  Ortaya çıkan toplam 41.96 saniyelik süre rekora işaret ediyordu. Tüm bu olayların 3 km’den biraz daha fazla 3,112 km içerisinde gerçekleşmesi ise gerçekten olağan üstüydü.Bugatti, aracın kırdığı yeni rekoru ‘ Bu sürüş manevrası,  bir üretim modeli için ulaşılan ve resmen ölçülen en hızlı zaman.’ ifadelerini kullandı. Ayrıca, ‘üretim araçları için yeni bir dünya hız rekoruna giden yolda ilk adım’ yorumları da marka tarafından yapıldı. Bu hız denemesinin de 2018 yılı içerisinde yapılması planlanıyor.

Test, doğrulama ve onaylama konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden olan SGS-TUV Saar tarafından izlenen bu organizasyon resmi olarak onaylandı. Sonuçlar resmi olarak Frankfurt Otomobil Fuarı’nda açıklanacak.Formula 1 Monaco Grand Prix’ini, Indy 500’ü iki kez ve Daytona’nın 24 Saat’i üç kez kazanan Montoya, rekoru kırarken özel giysi, kask ve baş-boyun desteğini kullanma gereği duymadı.

Montoya: ‘’Tabi ki, Chiron’un direksiyonunun başındaysanız tüm dikkatinizi toplamalısınız. Aynı zamanda Chiron, onunla geçirdiğim iki gün boyunca rahatlamamı ve eğlenmemi sağlayan güvenlik ve güvenilirlik hissini bana verdi. ‘’

Juan Pablo Montoya, Bugatti Chiron ile 420 km/s hızla ulaşarak 407 km/s  olan kişisel hız rekorunu geliştirme fırsatı da buldu. Montoya, ayrıca gelecek sene düzenlenmesi planlanan dünya hız rekoru denemesini de sabırsızlıkla beklediğini belirtirken  ‘’Umarım Bugatti beni Chiron’un hız denemesine davet eder. Her ne olursa olsun, günü takvimime kaydediyorum.’’ ifadelerini kullandı.