Hyundai-Kia grubu Avrupalı tasarımcıları bünyesine katmaya devam ediyor, Pierre Leclercq da gruba katılan son tasarımcı oldu.

Belçika’da doğan Leclercq  California’da eğitim görmesinin ardından Zagato ve Ford Ghia stüdyosu ile kariyerine başlamış. Ardından, BMW’ye ilk olarak Los Angeles’ta dış tasarımcı olarak katılan ve kariyer basamaklarını tırmanan Leclercg son olarak Münih’te M Departmanı tasarım müdürü olarak görev yapmış.

Bavyerelı markadan ayrılan Leclercq, 2013 yılında Great Wall Motors şirketinde baş tasarımcı olarak işe başlamış. Günümüze geldiğimiz de ise başarılı tasarımcı Çinli şirketi Kia’da çalışmak için bırakıyor. Leclercq, Koreli markada Volkswagen Grubu’nda da görev yapmış olan tasarım şefi Peter Schreyer’in altında görev yapcak.

Hyundai daha önce Luc Donckerwolke’yi Genesis tasarım departmanının başına geçmesi için seçerken ve eski Bugatti tasarımcısı Alexander Selipanov’ı da onunla birlikte çalışması için görevlendirmişti. Şirket kısa süre önce de eski BMW M şef mühendisi Albert Biermann’ı N performans alt markasında görev alması için bünyesine katmıştı.

Schreyer yeni tasarımcıları hakkında, ‘‘Pierre Leclercq’in küresel araç tasarımı konusunda benzersiz bir bakış açısı var ve önümüzdeki yıllarda Kia’nın tasarım kimliğini güçlendirmek için gerekli tecrübeye ve uzmanlığa sahip.’’ ifadelerini kullandı. Baş tasarımcı ayrıca, ‘‘Tasarım, Kia markasının dönüşümünde önemli bir rol oynuyor ve Pierre, tasarım odaklı yaklaşımımızın yeni segmentlerde yeni modellerin piyasaya sürülmesinde tutarlı olmasını sağlamak için yardımcı olacaktır.’’ açıklamasında bulundu.

Leclercq, bu ay başlayacağı yeni işinde Kia’nın tasarım stratejisini yönetecek ve şirketin Kore, Çin, Avrupa ve Amerika’daki tasarım stüdyolarını koordine edecek.