Koenigsegg, üretim modelleri hız rekoru kıran Agera RS’in iç mekanından sürüş sırasında çekilen görüntüleri yayınladı.

Tek yönde ilerlerken 457.94 km/s hıza ulaşmasının gözler önüne serildiği videoda dikkatimizi çeken bir diğer detay ise aracın 320 km/s hızdan sonra bile gösterdiği inanılmaz denge oldu. Bu durum, Koenigsegg’in test pilotu Niklas Lilja’nın 320 km/s hızın üzerinde ilerlerken bir elini direksiyondan çekebilmesiyle de rahatça açıklanabilir.

5 farklı üretim modeli hız rekorunu elinde bulunduran araç her iki yönde yapılan hız denemeleri sonucunda oluşan 447.2 km/s’lik ortalama hız ile rekoru elde ederken yine yanı testler sırasında elde edilen 33.29 saniyelik derecesi ile kendisine ait olan 0-400-0 km/s süre rekorunu geliştirmişti.

1.360 beygir gücündeki V8 motora sahip olan model, rekor denemeleri sırasında standart Michelin Plot Sport Cup 2s lastiklerini kullanmış. Markadan yapılan açıklamaya göre, tüm bu hız rekorlarını elde ederken süper otomobile sadece bir set lastik yetmiş.

Bugatti’nin elinden aldığı rekorlar ile markanın kabusu haline gelen Agera RS‘e yanıt olarak Fransız markanın nasıl bir yanıt vereceği merak konusu. Bilindiği gibi Bugatti de Chiron modeli ile önümüzdeki sene bir hız rekoru denemesi yapacak.