Ürettiği başarılı hiper otomobillerle adını duyuran Koenigsegg, Agera’nın halefi olacak olan yeni modelinin ilk ipucunu bizlerle paylaştı.

İsveç merkezli üretici, aracın arka bölümünü yansıtan bir eskiz görseli ile yeni modelini müjdeledi. Devasa bir arka kanada, büyük bir difüzöre, birçok havalandırma çıkışına ve büyük tekerleklere sahip olacak olan aracın tam bir Koenigsegg olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Birçok rekoru elinde bulunduran Agera‘nın yerini alacak olan model önümüzdeki yıl Mart ayında düzenlenecek olan Cenevre Otomobil Fuarı ile birlikte görücüye çıkacak.

Agera modelinde olduğu gibi ortaya konumlandırılmış V8 çift turbo beslemeli güç ünitesine ev sahipliği yapması beklenen aracın herhangi bir elektrik motorundan destek almayacağını biliyoruz. Gücünü arka tekerleklere aktaracak olan modelin birçok rekora adını yazdıran ve 1300 beygirden fazla güce sahip olanAgera RS modelinden daha güçlü olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Yeni modelleri ve motor hakkında, ”Onu daha hassas hale getiriyoruz, biraz daha hafifiz, biraz daha güçlüyüz … o motordaki şey, onunla yapabileceklerimizin sonu yok. Parlatıyoruz, açıyoruz ve aniden 20 veya 30 beygir gücümüz oluyor, daha güçlü ve daha güvenilir şekilde. Yapının ne kadar yetenekli olduğunu gördükçe büyüleniyoruz. Çıtayı biraz daha yükselteceğiz.” ifadelerini kullanan Koenigsegg başkanı Christian von Koenigsegg, tamamen alümünyumdan üretilen motorun 8.000 devire çıktığını ve 20 kg daha hafif olduğunu da sözlerine ekledi.

Yeni hiper otomobil tamamen yeni karbon paneller ile inşa edilecek ve targa tavan yapısını koruyacak. Christian, yeni hiper otomobilin GT odaklı Regera’dan daha rafine olmasının yanı sıra “aşırı” bir oluşum olacağını vaat ediyor. TopGear’a  konuşan Von Koenigsegg, ”Agera, Agera RS ve One:1’in yerine geçecek araç bir hiper-GT değil, daha çok yarış odaklı olacak. Agera RS’ten bile daha yetenekli olacak.” ifadelerini kullandı.