Lamborghini, şirketin sürdürülebilir büyümeyi sağlamaya yönelik planının bir parçası olarak 2021’de piyasaya sürülecek olan yepyeni bir model üzerinde konsept çalışmalarına başladı.

Aventador, Huracan ve Urus modellerinin yanında dördüncü bir aracın daha model gamına ekleneceği söylentileri uzun zamandır dolaşıyordu, şimdi ise bu iddialar gerçeğe dönüşecek gibi görünüyor.

Lamborghini yeni modelinde Volkswagen’in ortak platformundan yararlanmak istiyor. Tamamen yeni bir Lamborghini modelinin geleceği hakkında gelen sorulara şirketin ticari müdürü Federico Foschini şunları söyledi: “Mütevazı olmalıyız. Urus hala üretim öncesi aşamada, önümüzdeki birkaç yılda hedefimiz satış hacmini ikiye katlamak, ancak henüz böbürlenmek için erken.  Ama elbette her zaman büyümek istiyoruz. Eğer Urus ile bu ilk adımı atabilirsek o zaman yeni olasılıklar doğar.”Lamborghini, gelecekte yer alacak modellerin markanın mirasına uygun olmasını istiyor. Foschini bu konu hakkında da “Bu yüzden Urus için LM002’ye bakıyoruz ve mirasımızda da başka olasılıklar da var.” açıklamasında bulundu.

İtalyan süper otomobil üreticisi, yakında piyasaya sürülecek olan Urus için Sant’Agata Bolognese’deki üretim tesislerinin boyutunu iki katına çıkardı. Urus’un ardından markanın yeni hedefi olan 4 kapılı önden motorlu sedan modeli için ise marka 2008 Estoque Concept modeli ile ilk ipuçlarını vermişti.

Dört kapılı Lamborghini’nin Porsche Panamera ve Bentley Continental GT’de kullanılan MSB platformunu kullanması bekleniyor. Bununla birlikte, Lamborghini, şirket içindeki üç güçlü modelin temelini oluşturabilecek karbonfiber içeren bir yapı geliştirme düşüncesinde olduğu için projeye henüz yeşil ışık yakmadı. Bu yeni yapı Aventador’un üzerinde konumlandırılacak yeni Miura diyebileceğimiz bir modelin de önünü açabilir.Lamborghini’nin kendi karbon fiber mimarisini geliştirmesi pahalı bir yatırım olmasının dışında Audi’nin R8 modeli için düşündüğü gelecek planlarına da uymuyor olabilir.

‘‘Urus, Lamborghini’nin müşteri tabanının boyutlarını tamamen değiştirecek.” diyen Foschini, Urus modeli için ‘‘Tamamen yeni standartlar istiyoruz ve bunlara ulaşmak için çok çalıştık. Urus sadece kazanç için değil, müşteri tabanının değişimi açısından da bir dönüm noktası.’’ sözlerini kullandı.

Lamborghini, SUV modeli Urus’u bu yılın Aralık ayında tanıtacak, yeni model ile birlikte satışların ikiye katlanmasını bekleyen marka için yeni yatırımların da önü açılmış olacak. Beklenen satış rakamları gerçekleşirse dört kapılı bir Lamborghini modeli görme olasılığımız da oldukça artmış olacak.