Lamborghini Aventador yaklaşık 7 yıldır hayatımızda. Gözler artık bu modelin yerini alacak yeni bir süper otomobile çevrilmiş durumda.

2011 Cenevre Otomobil Fuarı ile hayatımıza giren modelin halefinin piyasaya çıkmasının 2020 yılını bulacağı belirtilirken Lamborghini’nin Ar-Ge direktörü Maurizio Reggiani geçtiğimiz günlerde yeni model ile ilgili birkaç ipucu verdi.

Kuzey Amerika Otomobil Fuarı’nda konuşan Reggiani, ”Yeni Aventador ile spor otomobillerdeki elektrik katkısının gelecekte neler getireceğine karar vermeliyiz.” ifadelerini kullandı. Karşılaşacakları en büyük zorluğun ağırlık artışı olacağına dikkat çeken yönetici, aracın süper spor otomobil DNA’sını taşımasına devam ettirmeleri gerektiğini vurguladı.Elektrikli güç aktarma organının ayrıntılarını vermek için henüz erken olduğunu söyleyen Reggiani, süper otomobil V12 motor kullanmaya devam edeceğini doğruladı. Reggiani ayrıca, çift kavramalı şanzımanları ‘harika bir çözüm’ olarak yorumladı ancak bu şanzımanların getirdiği fazladan ağırlık dolayısıyla Aventador’da kullanılamayacağını da belirtti.

Aventador’un halefinde kullanılması planlanan bir diğer sistem ise aktif aerodinamik elemanları hakkında da konuşan Reggiani, ”Aktif aerodinamik sistemleri Aventador’da daha önce hiç kullanmadık, bu da cebimizde büyük bir potansiyel taşıdığımız anlamına geliyor.” ifadeleriyle aktif aerodinamik sistemlere yeşil ışık yakmış oldu.

Aventador’un halefi konusunda daha önce 811 beygir güce sahip 7.0 litrelik V12 motor iddiaları yapılmıştı. Bunun dışında olası bir plug-in hybrid versiyonun ise V8 motora eşlik edecek elektrikli bir ünite ile toplamda 1000 beygirden fazla güç ve yaklaşık 1200 Nm torka sahip olacağı öne sürülmüştü.