LG, seri üretim elektrikli araçlara yönelik talebin artmasını bekliyor, bu konuda çalışmalarını sürdüren marka önümüzdeki yıl Avrupa’daki en büyük lityum iyon batarya fabrikasını kuracak.

Polonya’nın Wroclaw kenti yakınlarında kurulacak fabrika için Koreli firma 1.63 milyar dolar yatırım yapacak.

LG Kimya, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, tesisin yılda 100.000 EV’ye kadar bataryalar üreteceğini ve bazı büyük otomobil üreticilerine pil tedarik edeceğini söyledi.

LG Kimya’nın başkan yardımcısı Chang-Beom Kang, “Şirket, Polonya’yı Avrupalı ve küresel otomobil üreticilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için üretim için en rekabetçi yer olarak seçti.” açıklamasında bulundu.

Tesisteki batarya üretimi başladığında, lityum ve gerekli diğer hammaddeler Asya’dan ithal edilecek. Bununla birlikte LG, ilerleyen süreçte bu bileşenleri Polonyalı tedarikçilerden sağlamak istiyor.

Avrupa’nın en büyük batarya fabrikası olacak olmasına rağmen Tesla’nın Gigafactory’i ile kıyasladığımızda ise yeni tesis oldukça mütevazı kalacak. Aldığımız bilgiler LG’nin fabrikasının üretim kapasitesinin Tesla’nın %10’u kadar olacağı yönünde. Bu tür bir girişim yine de Avrupa için önemli bir gelişme olarak görülüyor.