430 beygirlik Lotus Exige Cup 430, artık süper otomobiller için 1.000 beygirlerin konuşulduğu bu zamanda pek de etkileyici görünmeyebilir ancak, Lotus kesinlikle diğer markalardan farklı düşünüyor.

Lotus, yeni Exige Cup 430 ile sahip olduğu en büyük motoru en küçük şasi ile birleştirerek ‘daha çok güç, daha az ağırlık’ felsefesini tam olarak ortaya koydu. Pistleri evi gibi gören bu model, 430 beygir gücü ile çok da fazla dikkat çekmiyor ancak aracın 1.055 kg’lik ağırlığı hesaba katılınca, ortaya tam bir pist canavarı çıkıyor.

Toyota Avalon ve Lexus RX350 modellerinden de kullanılan 3.5 litrelik V6 motorun Exige’ye uyarlanmış bir versiyonunu kullanan araç, 100 km/s hıza ulaşmak için sadece 3.2 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Bu küçük canavarın son hızı ise 289 km/s olarak açıklandı.

Paylaşılan videoda da görüldiği gibi pistte hiç zorlanmadan ilerleyen ve oldukça dengeli bir sürüş karakterine sahip olan araç, ünlü Hethel pistinde elde ettiği 1.24.8’lik süre ile ne kadar başarılı bir model olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Bu derece ile Hethel pistindeki en hızlı üretim modeli ünvanını da ele geçiren araç ile Lotus, güç-ağırlık oranının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.