Lotus, hali hazırda özel olan otomobillerini daha da özel hale getirmeye kararlı görünüyor. Geçtiğimiz yıl tanıtılan Exige Cup 430 ile oldukça değerli bir otomobil ortaya koyan marka, bu sefer de Exige Cup 430 Type 25 ile çıtayı daha da yükseğe taşıyor. Markanın 1954’ten 1994 yılına kadar süren yarış tarihini korumak ve tanıtmaktan sorumlu olan Classic Team Lotus ile işbirliği ile geliştirilen Exige Cup 430 Type 25, 1963 F1 sezonuna damga vuran Lotus Type 25’e de göndermede bulunuyor.

436 beygir güç ve 440 Nm tork üreten 3.5 litrelik süperşarjlı V6 motorundan 436 beygir güç ve 440 Nm tork elde edebilen bu otomobil, 100 km/s sürate ulaşmak için sadece 3.2 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Yeni modelin son hızının ise 290 km/s olduğu belirtildi.

Lotus Yarış Yeşili ve Eski İngiliz Beyazı olmak üzere iki farklı renk seçeneğine sahip olan model rengiyle kontrast oluşturan şeritlerle bezenmiş.Devasa bir arka kanada ve özel tavan panellerine yer verilen aracın ön ve arka bölümde yer alan hava girişleriyle de yere basma kuvveti arttırılmış. Lotus, Exige Cup 430 Type 25’in 220 kg’ye kadar yere basma kuvveti uygulayabileceğini iddia ediyor.Aracın içi de en az dışı kadar özel tasarlanmış. Kapı panellerinde, direksiyonda ve ön konsolda çift dikişli Alcantara döeşemeye yer verilen model, karbon fiber spor koltuklara sahip. Aracın daha birçok bölümünde alüminyum ve karbon fiber parçalar görmek mümkün, vites topuzu ise orijinal Type 25’te olduğu gibi ahşap olarak tasarlanmış.

Lotus CEO’su Jean-Marc Gales yaptığı açıklamada, ”Lotus Exige Cup 430 Type 25, günlük yollarda sadece Lotus’un yapabileceği saf bir mekanik sürüş deneyimi sunar, ancak piste çıktığında ise sadece en iyi sürücülerin kullanabileceği derin bir performans göreceksiniz.” ifadeleriyle araçlarına ne kadar güvendiklerini belirtti.

Lotus, oldukça özel olan bu modelin üretim adedini 25 ile sınırlayarak bir o kadar da nadir bir model haline getirecek.