Lotus, 70. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyor ancak önemli bir şey eksik, markanın ilk otomobili. Şirket bu durumu düzeltmek ve 1948 Mark I modelini bulmak için bir arama çalışması başlattı.

‘En uçarı Lotus’ olarak ifade edilen Mark I, Colin Chapman’ın Londra’daki garajında tamamen el yapımı olarak üretilmişti. Araba tamamlandığında birçok etkinlikte kendini gösterdi ve oldukça başarılı oldu. Ne yazık ki Chapman o zamanlarda  Lotus’un dünyaca ünlü bir şirket olacağından habersizdi ve Mark I’i 1950 yılında satarak Mark II’ye odaklandı.

Motor Sport dergisine verilen bir ilan ile Mark I, o yılın Kasım ayında 177 Dolar’a alıcı buldu. Ancak alıcı ile ilgili bilinen tek şey, İngiltere’nin kuzeyinde yaşadığıydı.Otomobilin nerede olduğu yapılan onca araştırmaya rağmen bir sır olarak kaldı. Bu durumun sebeplerinden biri aracın Birleşik Krallık sınırlarının dışına çıkarılmış olabileceğin yönünde. Tabi ki Mark I’in değerinin farkına varamayan biri tarafından hurdaya çıkarılmış olması da mümkün.

Aracın akıbetinden farklı olarak Lotus Mark I, Austin Seven’in ‘yeniden tasarlanmış ve planlanmış’ bir versiyonuydu. Yapılan iyileştirmeler arasında kolayca çıkarılıp değiştirilebilen güçlendirilmiş bir şasi ve hafif gövde panelleri bulunuyor. Mark I ayrıca uzatılmış arka bölüme ve iki adet yedek lastiğe de ev sahipliği yapıyordu.

Colin’in oğlu Clive Chapman yaptığı bir açıklamada, ”Mark I, Lotus tarihinin kutsal kasesidir. Babam ilk defa bir aracı tasarlarken ve inşa ederken performans arttırma teorilerini pratiğe dökmüştü.” ifadelerini kullandı.

Peki siz bu arabayı gördünüz mü? Garajınızda, yağlı bezler altında ya da ahırlarınızda saman balyaları ile kaplı olma ihtimali var mı?